Lufthansa: “Havacılığın Eski Günlerine Dönmesi Yıllar Alır”

Güncel 8 Nisan, 11:53'de eklendi

Lufthansa: “Havacılığın Eski Günlerine Dönmesi Yıllar Alır”

Alman hava yolu grubu Lufthansa, küresel salgın koronavirüs nedeniyle radikal bir karar aldı.

Lufthansa

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, yeniden yapılanma kapsamında yan kuruluşu Germanwings’i kapatacağını duyurdu. Kriz nedeniyle sahip olduğu tüm hava yolu şirketlerinde filoyu küçültmeye giden Lufthansa, koronavirüsün etkilerinin uzun yıllar devam edeceği görüşünde.

Şirketten yapılan açıklamada, Germanwings’in operasyonlarının sonlandırılacağı duyuruldu. Alınan kararın, Lufthansa’ya ait bir diğer hava yolu şirketi Eurowings‘in operasyonlarını güçlendireceği söylendi.

Lufthansa Havayolları İcra Kurulu’nun aldığı karar tekrar yapılanma paketinin bir parçası olarak ilan edildi. Germanwings’in kapatılmasıyla birlikte yaklaşık 2 bin çalışanın işsiz kalacağı bildirildi.

Diğer hava yolu şirketlerinde de tasarruf için önlemler alınacak

Korona krizinden sonra havacılık sektöründe yaşanılan talep düşüşü karşısında grup 760 uçağından 700 uçağını yere indirerek önlem aldı. Buna rağmen krizle baş edebilmek için kapatma kararı aldı. Lufthansa’nın yan kuruluşları olan diğer hava yolu şirketlerinde de tasarruf için önlemler alınacağı bildirildi.

1996 yılında kurulan Germanwings’in yıllık cirosu 1.8 milyar Euro idi. Ucuz fiyatlarıyla yolcu taşıyan şirket, yıllık 16 milyon yolcu kapasitesine sahipti.

Havacılığın normale dönmesi yıllar alacak

Lufthansa’nın aldığı bu ağır ve radikal kararların, koronavirüs sonrası havacılık sektörünün yenden eski günlerine dönmesinin beklenmemesinin yattığı söyleniyor. Şirket, küresel seyahat kısıtlamalarının kaldırılması aylar, havacılık sektörünün eski günlerine dönmesi ise yıllar alır görüşünde.

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.