LUTFHANSA’DAKİ GREV HAVA TRAFİĞİNİ DURDURDU!

Güncel, Sektörel Haberler, slide 9 Kasım, 15:42'de eklendi

Alman hava yolu şirketi Lufthansa’da kabin personelinin cuma günü yaptığı grev nedeniyle 520 uçuş iptal edildi. Personel, grevi bugüne de uzatma kararı aldı.

LUFTHANSA

Lufthansa’da kabin memurlarının cuma günü başlattığı grev büyüyor. Deutsche Welle’nin Lufthansa yönetiminden aktardığına göre, cuma günü kısa ve orta mesafe uçuşlarının yaklaşık 520’si grevler nedeniyle yapılamadı. Grevlerden yaklaşık 58 bin yolcunun etkilendiği tahmin ediliyor.

OTEL MASRAFLARINI LUFTHANSA KARŞILADI

Grev nedeniyle yaklaşık 1.600 yolcu cuma gecesini Frankfurt’ta otelde geçirmek zorunda kaldı. Lufthansa, uçuşları iptal edilen yolcuların otel masraflarını karşıladı.

BUGÜN DE DEVAM EDECEK

Lufthansa’da çalışan kabin personelini temsil eden Bağımsız Kabin Personeli Organizasyonu (UFO) Sendikası’ndan yapılan açıklamada, Frankfurt ve Düsseldorf havalimanlarında başlayan grevin, Münih havalimanını da içine alarak devam edeceği kaydedildi.

Açıklamada, grevin üç havalimanında da saat 04.30’da başlayacağı, Frankfurt ve Düsseldorf’daki havaalanlarında saat 23.00’e kadar, Münih havalimanında ise gece yarısına kadar süreceği bildirildi. Grevin, 13 Kasım cuma gününe kadar devam etme ihtimali var. Lufthansa grevin ilk gününde 290 uçuşu iptal etmek zorunda kalmıştı.

Lufthansa tarafından yapılan açıklamada, 3 havalimanından kalkış yapan ya da bu havalimanlarına inen 929 uçuşun iptal edildiği ve bu durumun 113 bin civarında yolcuyu etkileceği belirtildi. Açıklamada ayrıca, Lufthansa yönetiminin bugün bir toplantı gerçekleştireceği ve kamuoyuna bir açıklamada bulunacağı de söylendi.

ANLAŞMAZLIK 2 YILDIR SÜRÜYOR

Lufthansa ile UFO sendikası arasında iki yıldır 19 bin hostesin yaşlılık ve ‘geçiş dönemi bakımı’ adı verilen ve çalışanların işten ayrıldıktan sonra yasal emeklilik yaşı olan 63 dolana kadar geçen sürede de maaşlarının bir kısmının ödenmesini öngören düzenlemelere ilişkin anlaşmazlık yaşanıyor. Lufthansa yönetimi bu alanlarda tasarruf yapılmasını istiyor.

PİLOTLAR DA GREVE ÇIKMIŞTI

Öte yandan, UFO’nun yanı sıra Lufthansa ile Alman Pilot Sendikası arasındaki anlaşmazlık dolayısıyla 2014 yılının nisan ayından bu yana pilotlar, 13 kez greve gitmiş ve binlerce sefer iptal edilmişti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.