Malatya’daki Arslantepe Höyüğü UNESCO Yolunda

Güncel 10 Ekim, 13:16'de eklendi

Malatya’daki Arslantepe Höyüğü UNESCO Yolunda

ICOMOS adına Portekiz’den Malatya’ya gelen Uzman Heyet Dünya Mirası Kalıcı Listesinde Arslantepe Höyüğü’nde yer alabilmesi için öneride bulundu. Heyet,  2020 yılında yapılacak olan UNESCO değerlendirmesine rapor hazırlamak adına Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamında ziyaret etti.

Malatya'daki Arslantepe Höyüğü UNESCO Yolunda

M.Ö.5 binli yıllara kadar dayanan Arslantepe Höyüğü’nün Dünya Kültür Miras Listesine girmesine az kaldı. Rapor çalışmalarını başlatmak için ICOMOS (Uluslar arası Anıtlar ve Sitler Konseyi) ‘ u temsil ederek Malatya’ya gelen Uzman Mariana Correina, çalışmasını büyük bir titizlikle yürüttükten sonra Arslantepe’nin UNESCO Dünya Kültür Miras listesine girip girmeyeceğini açıklayacak.

“Geleceğe Işık Tutmak İçin Sorumluluğumuz Var”

Başkan Gürkan, ziyaretten duyduğu memnuniyetini ve mutluluğunu belirtti. Sizler kültür elçilerisiniz diye sözlerine devam eden Gürkan, “Kültür elçilerini bizler, insanlık elçileri olarak görürüz.” Dedi. Geleceğe ışık tutmak gibi bir sorumluluklarının olduğunun altını çizen Gürkan şunları söyledi : “ Yaşayan, geçmişte yaşayanların mirası olduğuna inanıyoruz.”

“Gerekli Prosedürler Ve Gerekli Raporlama İşlemleri Tamamlandı”

Bu konuda alan planı ve yönetimi oluşturulduğunu belirten Gürkan, “Gerekli prosedürler ve gerekli raporlama işlemleri tamamlandı. Asıl listeye girmesi noktasında Kültür Bakanlığı ile yaptığımız görüşme ile diplomatik kurye ile Dış İlişkiler Bakanlığımıza ve ilgili yerlere ulaşması sağlandı.” Dedi.

Arslantepe’nin Dünya Kültürel Mirası asıl listeye alınması konusunda şehrin bütün sivil toplum kuruluşları, yerel yöneticileri, genel idarecileri tarafından hem fikir olduğunu belirten Gürkan: “ Bu anlamda kazı yapan ekipte, Arslantepe’nin Dünya Kültürel Mirası asıl listesine girmesi konusunda hemfikiriz” dedi.

Hepimize Görevler Düşüyor

Gürkan, Arslantepe’nin dünyadaki ilk yerleşik hayatın, saray devletlerinin, muhasebe kayıtlarının, gümrükleme işlemlerinin, taş devrinden demir devrine geçmesiyle ilk kılıcın burada bulunmasının tarihsel açıdan önemli belgeler olduğunu söyledi.

Fazla gecikmeye fazla mahal vermemeleri gerektiğini sözlerinde açıkça belirten Gürkan; “Bu tescil bir an evvel yapılmalı. Dünya kültürel mirasımızı insanlığa sunma gibi bir sorumluluğumuz var.” Dedi.

“Malatya’nın Çabası Var”

Bizleri burada kabul etmenizden dolayı teşekkür ederim diye sözlerine başlayan ICOMOS (Uluslar arası Anıtlar ve Sitler Konseyi) Heyeti Uzman Mariana Correia şöyle devam etti : “ Herkesi tebrik ederim. Arslantepe’nin başvuru sürecindeki başarınızdan dolayı, bu bir ortak çabanın ürünü belli,sadece burada farklı grupların çalışması ile değil Malatya’nın çabası var.

Correia, ICOMOS uzmanı olarak burada bulunmaktan onur duyduğunu söyledi. Şunu itiraf etmeliyim ki ben bu işin bir parçasıyım diye devam eden Correia, “ Ben burada teknik konuda, uzmanları danışmanları bilgilendireceğim.” Dedi.  Correia, Arslantepe’nin seçkinsel değer ölçütünü  Dünya Kültürel Miras Komitesi olduğunu söyledi.

Correia, ayrıca UNESCO’da bir kriter olduğunu söyleyerek sözlerini şu şekilde bitirdi :  “Bütünlük ve sahipliğin, özgürlüğün korunmasını değerlendirecekler. Benim için burada bulunmak sadece bir gurur değil, ayrıca bu miras ile toprak ile bir değerlendirmem de olacak. Burada ilk kılıçların bulunması gerçekten bir ayrıcalık. Dünya Mirası olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Farklı parametreler ile bir değerlendirme yapılması gerekiyor. Bu alanın değerini kanıtını göstermesi açısından farklı birimlerde insanların olmasın da ne kadar önem verildiğini gösteriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, sizi bir ekip lideri olarak görmek Arslantepe ile kalbinizdeki o bağı görmek gerçekten çok güzel.”

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.