Mevlana’yı Anma Törenlerine Kısıtlama

Güncel 25 Kasım, 15:16'de eklendi

Mevlana’yı Anma Törenlerine Kısıtlama

Hazreti Mevlana’nın 747. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri, Covid-19 nedeniyle bu yıl 7 ve 17 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek.

anma

Mevlana’yı Anma töreni 2 gün olacak

Konya’da, önceki yıllarda 7-17 Aralık tarihlerinde yapılan Hazreti Mevlana’yı anma törenlerinde bu yıl corona virüsü salgını dolayısıyla kısıtlamaya geldi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama yapıldı. Anma törenlerinin korona virüs salgını dolayısıyla sadece 7 Aralık Pazartesi ve 17 Aralık Perşembe günleri yapılacağı bildirildi.  Bu yıl yine anma törenlerinin teması ‘İhsan Vakti’ olarak belirlendi. Anma törenlerinde, daha önceki yıllarda yapılan yürüyüş Nevbe Merasimi, Türbe önü buluşmaları, Bana Sor, sergi, konferans, konser, panel, tiyatro gibi sahne, salon ve açık alan etkinliklerine yer verilmeyecek.

 

Mevlana Celaleddin-i Rumi‘nin öldüğü gece Şeb-i Arus olarak adlandırılıyor. Mevlana Celaleddin-i Rumi, bu geceyi Rabb’ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü Düğün Gecesi olarak tanımlanmıştır.

Mevlana’nın ölüm yıl dönümüne denk gelen haftalarda yapılan ‘Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri‘ de halk arasında ‘Şeb-i Arus’ olarak anılmaktadır.

Öğretileri ile tüm dünyada ilgi uyandıran düşünce adamı, mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi, vefatının 746. yılında anacağız.

Gm Turizm ve Yönetim Dergisinin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız!

 

 

Türkiye İlk 10 Ayda Kaç Turist Ağırladı?

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.