Milyonlarca BağKur’luya Müjde

Güncel 25 Kasım, 12:18'de eklendi

Milyonlarca BağKur’luya Müjde

Milyonlarca vatandaş yapılandırma yasası ile rahat nefes aldı . şimdi Binlerce Bağ-Kur’luya da emeklilik fırsatı sunuluyor. Daha önce borcu olduğu için günleri silinen Bağ-Kur’lular bu primlerini yeniden canlandırarak emekli olabilecek. Silinen günlerin tamamı yeniden aktif olarak kullanılabilecek. Böylece ödedikleri süre kadar beklemeden emekli olacaklar. Daha önce çeşitli tarihlerde çıkan yasal düzenlemelerle borçları silinerek hizmet süreleri dondurulanların ihya (canlandırma) başvuruları 1 Aralık’ta başlıyor. Başvurular 1 Şubat 2021 tarihine kadar sürecek.

bağkurluya

Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, daha önceki düzenlemelerle dondurulan hizmet sürelerine ait primlerin Yİ-ÜFE ile güncellenmiş tutar üzerinden yatırılarak hizmetlerin canlandırma imkânı sunkduklarını açıkladı.

Bağkurlu’ya Kolaylık

Bakan Selçuk, “Bağ-Kur sigortalıları başta olmak üzere primini kendi ödeyen vatandaşların müracaatları e-devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.” dedi. İhya için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurulacak. Ödemelerin 3 ayda yapılması şartı var. Primin tebliğ edilmesinin ardından tutarın tamamının Mart 2021 tarihine kadar ödenmesi halinde sigortalılık aktif olacak.  Prim ödemeleri asgari ücret üzerinden olacak. Vefat edenlerin yakınları dul ve yetim aylığı için ihya başvurusu yapabilecek.

Prim Borcuna Otomatik Dondurma

Ocak 2021’e kadar prim borcu olanların dondurma işlemleri SGK tarafından otomatik gerçekleşecek yapılacak. Bu durumdaki kişilerin borçları silinecek, Bağ-Kur süreleri dondurulacak. 31 Ocak 2021 tarihine kadar da SGK’ya başvuruyla dondurma işlemi gerçekleşecek. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin vergi dairelerine gitmeden Gelir İdaresi Başkanlığı mükelleflere, Kovid-19 salgını nedeniyle yapılandırma başvurularını İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden 7 gün 24 saat online yapma imkânı sundu. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden başvurusu alınan mükellefler, belirlenen plana göre ödemelerini peşin veya taksitler halinde anlaşmalı bankaların kredi kartları kullanılarak gerçekleştirebilecekler.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.