MISIR HAVAYOLLARI’NA AİT YOLCU UÇAĞI KAÇIRILDI

İskenderiye’den Kahire’ye gitmek için havalanan Mısır Havayolları’na ait yolcu uçağı “Üzerimde intihar yeleği var” diyen hava korsanı tarafından kaçırıldı. Uçak Güney Kıbrıs’a indirildi.

“ÜZERİMDE İNTİHAR YELEĞİ VAR”

Mısır havacılık yetkilileri, pilotun üzerinde intihar yeleği olduğunu söyleyen bir yolcu tarafından tehdit edildiğini açıkladı.

MÜRETTEBAT VE 4 YABANCI YOLCU DIŞINDA, DİĞER YOLCULAR SERBEST

Mısır Havayolları’nın yaptığı açıklamaya göre hava korsanı, müzakereler sonucunda, mürettebat ve dört yabancı yolcu dışında herkesin serbest bırakılmasını kabul etti. Larnaka Havalimanı’ndan bir görevli, serbest kalanların uçaktan ayrılmakta olduklarını söyledi.


GÜNEY KIBRIS‘TAN SIĞINMA TALEP ETTİ

Hava korsanı, müzakere için, serbest kalıp uçaktan inenen Kıbrıslı bir kadına dört sayfalık bir mektup vererek görevlilere iletti. Buna göre, hava korsanı Arapça yazdığı mektuptaGüney Kıbrıs‘tan sığınma talep etti.

UÇAKTA TOPLAM 81 KİŞİ VARDI

Mısır ve Kıbrıs medyasının haberlerinde yolcular arasında 10 ABD ve 8 de Birleşik Krallık vatandaşı bulunduğu belirtiliyor. Mısır Havayolları’nın web sitesinden yaptığı açıklamaya göre, kaçırıldığı sırada uçakta mürettebat ile birlikte toplam 81 kişi bulunuyordu.


KAHİRE’YE GİDERKEN KAÇIRILDI

EgyptAir’e a ait yolcu uçağı, Mısır‘ın İskenderiye şehrinden başkent Kahire‘ye giderken kaçırıldı.

UÇAKTA BOMBA ŞÜPHESİ VAR

Associated Press haber ajansı, uçakta bomba şüphesinin olduğunu yazdı. Poliskaynakları, uçağın en az bir silahlı saldırgan tarafından kaçırıldığını açıkladı. Pilotun, üzerinde intihar yeleği olduğunu söyleyen bir yolcu tarafından tehdit edildiği belirtildi.

PİLOTU TEHDİT ETTİ

Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da üzerinde patlayıcı bulunduğunu ileri süren bir yolcunun uçağın pilotu Ömer el-Gammal’ı tehdit ettiği ve Larnaka’ya inmesi için zorladığı belirtildi.


RUS YOLCU UÇAĞI MISIR‘DA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

31 Ekim 2015’te Mısır‘ın turizm kenti Şarm El Şeyh kentinden kalkan Rus Kogalymavia Havayolları’na ait yolcu uçağı, kalkıştan 23 dakika sonra, Mısır‘ın kuzeyindeki Sina Yarımadası‘nda düşmüş, Airbus A-321 tipli yolcu uçağındaki 7’si çocuk, 7’si mürettebat 224 kişi hayatını kaybetmişti.

Rus istihbarat servisi, Mısır‘ın Sina yarımadası üzerinde düşen Rus yolcu uçağının terör saldırısı sonucu düştüğünü duyurmuş, saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

Mısır Havayolları’na (EgyptAir) ait bir yolcu uçağı silahlı bir hava korsanı tarafından kaçırıldı. En az 60 kişi taşıyan MS181 sefer sayılı uçak, Güney Kıbrıs‘taki Larnaka Havalimanı’na indirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here