MISIR TURİZMİ 2015 SONUNDA ESKİ HALİNE DÖNECEK

Güncel, slide 9 Şubat, 17:19'de eklendi

Yabancı basına konuşan Mısır Turizm Daire Başkanı Samy Mahmoud, sektörde halen derin yaralar bulunduğunu ancak hızlı bir iyileşme sürecine girildiğini anlattı.

 MISIR TURİZMİ

Turizm Bakanlığına bağlı Turizm Daire Başkanı Mahmoud, bir İngiliz gazetesine verdiği demeçte, “Firavunlar ülkesi Mısır, en geç 2015’in sonunda eski gücüne ve işleyişine kavuşacaktır” iddiasında bulundu.

 İki yıldır hızlı bir toparlanma sürecine girildiğini hatırlatan Mahmoud, siyasi gelişmelere bağlı olarak bu ilerlemede kimi zaman kısa süreli duraklamalar yaşanmış olsa da, genel olarak rakamların, altyapının ve sektördeki morallerin iyiye doğru gittiğini söyledi.

Samy Mahmoud, bu hızla ilerledikleri sürece, en geç bu yılın sonuna kadar personel, altyapı, istihdam, yeni yatırımların hacmi, turizm geliri ve turist sayısı açısından Arap Baharı öncesi seviyeyi yakalayacaklarını ve 2016’ya artışla gireceklerini belirtti.

“Durum göründüğü kadar kötü değil”

Mısır’ın yabancı turistler için güvenli bir ülke olduğu imajını hem inandırıcı şekilde hem de hızla tesis ettiklerini anlatan Mahmoud, “Elbette daha çok çalışmamız lazım. Ancak durum şimdiden şüphelenildiği kadar kötü değil. Özellikle sahil destinasyonlarında sektör güzel günler yaşıyor” dedi.

Sahillerde yüzde 80 doluluk oranı”

Mahmoud sözlerine şöyle devam etti.: “Özellikle kültür turizmi üzerinde daha fazla çalışmamız lazım. Ancak sahil destinasyonlarımızda durum oldukça iyi. Son gelen rakamlara göre burada yüzde 80’lik bir doluluk oranı elde ettik.”

Çin pazarı Rus pazarını telafi edecek

Rusya kaynak pazarının malum gelişmeler sebebiyle zor bir dönemde olduğunu doğrulayan Mahmoud, bunu telafi etmek için Çin ile Mısır arasında doğrudan charter seferleri için imzaların atıldığını hatırlattı ve Rus pazarındaki muhtemel bir düşüşün Çin pazarı tarafından telafi edilebileceğini iddia etti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.