MOSKOVA’NIN SOĞUĞUNU TÜRK FESTİVALİ ISITIYOR

Güncel, Sektörel Haberler, slide 17 Haziran, 13:00'de eklendi
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) tarafından 16-18 Haziran tarihlerinde Moskova’da  gerçekleştirilecek Türkiye Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Türkiye Otelciler Birliği, Turist Rehberleri Birliği ve Rus-Türk İşadamları Birliği tarafından destekleniyor.
TÜROFED Başkanı Osman Ayık da daha önceki bir açıklamasında, “hızla normalleşen Türkiye-Rusya Federasyonu ilişkilerini daha da geliştirmek ve güçlendirmek için bizler de sektör temsilcileri olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Festivalde, turizm destinasyonlarımız, otellerimiz ve sağlık kuruluşlarımız kendilerini tanıtma imkanı bulacak” dedi. Geçen ay Hilton Bosphorus Hotel’de düzenlenen, Festivale tanıtım toplantısında da, “Türkiye, Moskova’da çok büyük bir alan üzerinde, barındırdığı tüm değerlerle Ruslara tanıtılacak. Projede sadece masada bulunanlar değil, pek çok belediye ve valilik ile diğer sivil toplum örgütlerinin de katkısı var” dedi.
Yapılacak etkinliklere ilişkin bilgi veren projenin koordinatörü Haluk Özsevim ise etkinlikle 100 bin kişiyi hedeflediklerini, Corendon, AtlasGlobal, THY ve Onur Air gibi şirketlern de destek verdiğini kaydetti.
Türkiye için bir ilk…
Türkiye Festivali’nin en önemli özelliği ise; Türkiye’nin ilk defa bir ülkede festival mantığında bu kadar geniş ve büyük boyutta organizasyon düzenlemesi olacak. Her sene dünyanın en önemli turizm fuarlarına ve etkinliklerine katılan Türkiye, festival ile tanıtım çalışmalarını farklı bir boyuta taşımış olacak.
Etkinliklerden bir bölümü…
Tanıtım toplantısında verilen bilgilere göre etkinliklerin bir bölümü şöyle:
Rusya’nın bilinen yıldız isimleri Artik & Asti, Loya, 5STA Family, Vintaj, Anastasia Karpova, Sergey Zverev, Nyusha ve Elvira T de festival kapsamındaki etkinliklerde yer alacak.
Rusya’nın popüler DJ’i Sasha Dith, Türk ritm ustası Hamdi Akatay ile festivaline ikinci günü özel sahne şovu gerçekleştirecek.
Türk opera sanatçısı ve Bolşoy Balesi sanatçısı aynı sahneyi özel bir şovla paylaşacak.
Tepecik Flarmoni Ekibi, Rus klasik müzik eserlerini Türk sazları ile seslendirerek Rus ziyaretçilere farklı bir müzik ziyafeti sunacak.
Türk ritm ekibi Turkish Rhythm Fusion, etnik müziklerden örnekler sahneleyecek.
Türk pop orkestrası Turkish Pop Ensemble, Rusya’da popüler olan Türk müziklerini seslendirecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mehter Topluluğu, özel şovları ile festivalde gösteriler yapacak.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Türk Halk Dansları Topluluğu, dans gösterileri gerçekleştirecek.
Rusya’da da Hoja Nasreddin olarak bilinen Nasrettin Hoca karakteri festivalde yer alacak.

Moskova’da merakla beklenen “Türkiye Festivali”, son 70 yılın soğuk rekorunu kıran havanın azizliği ile başladı… Cuma günü, başkentin en gözde parklarından Krasnaya Presnaya’da kapılarını açan ve pazar akşamına kadar açık kalacak festival alanına Moskovalılar ellerinde şemsiyeler, üzerlerinde kışlıklarıyla geldiler. Her ne kadar kötü hava programı kısmen aksatsa da, hafta sonunda etkinlikler planlandığı gibi devam edecek.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.