MUĞLA, 1 MİLYON HİNTLİ TURİST HEDEFLİYOR

Güncel, Sektörel Haberler, slide 12 Temmuz, 10:26'de eklendi

Rusya ve Avrupa pazarından Türkiye’ye turist akışının yavaşlaması üzerine alternatif pazarlara yönelen turizm sektörü temsilcileri, gözünü yüksek gelir grubuna sahip olan 25 milyon Hint turiste dikti.

Muğla’daki turizm sektörü temsilcileri, her yıl düzenli olarak yurt dışı seyahatine çıkan 25 milyon yüksek gelir düzeyine sahip Hintli turistlerin 1 milyonunu Türkiye’ye getirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta önemli bir adım atıldı ve Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu’nun (TAFI) 2017 yılı genel kurulunun Muğla’ya yapılması için anlaşma sağlandı. 25-28 Ekim tarihleri arasında Hindistan’dan 600 seyahat acentesinin yetkilileri Muğla’da olacak. Ayrıca Türk Havayolları ile Hindistan’dan gelecek yolculara indirimli bilet satışı ile ilgili de anlaşmaya varıldı.HİNDİSTAN İYİ BİR ALTERNATİF PAZAR

Muğla ve ilçeleri için en önemli sektörlerden birinin turizm olduğuna dikkat çeken Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, “Avrupa’dan gelen turist sayısında düşüş olunca alternatif pazarlar aramaya başladık. Bunlardan Hindistan iyi yolda ilerliyor. Orada sezon öncesi 8 kenti kapsayan bir roadshowa ve turizm fuarına katıldık. 50 kişilik Hindistan Tur Operatörleri Derneği (OTAİ) heyetini Dalyan, Marmaris, Bodrum, Fethiye bölgemizde ağırladık. Hindistan’ın sektördeki en önemli örgütü olan Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu’nun (TAFİ) kongresini Muğla’da yapması için çalışmalara başladık. Son olarak geçen hafta ilimize yaptıkları ziyarette mutabakat sağladık. TAFİ 25-28 Ekim tarihlerinde kongresini Muğla’da yapmaya karar verdi. 600 acentenin yetkilileri katılacak. Bunların hepsi İATA belgeli acentalar” diye konuştu.

Putin ile Modi

THY BİLET FİYATLARINDA İNDİRİM YAPILACAKTAFİ yöneticilerini THY genel müdürü ile de görüştürdüklerini ifade eden Karakuş, “THY, Hindistan’dan Muğla’ya uçuşlarında bilet fiyatlarında indirim yapacak. TAFİ’nin genel kurulundan sonra Hindistan’dan Türkiye’ye ve Muğla’ya gelecek turist sayısında ciddi bir artış olmasını bekliyoruz. Şu an Türkiye’ye 150 bin dolayında turist geliyor. Bu çalışmalar sonucunda yaklaşık 1 milyon Hintli turistin Türkiye’ye geleceğini düşünüyorum. En geç 3 sene içinde bu rakama ulaşırız. Şu an THY’nin Mumbai ve Yeni Delhi’ye seferleri var. Sefer ve uçuş noktası sayısı arttığında Hindistan’dan akın bekliyoruz” dedi.

İYİ BİR ÇALIŞMAYLA ORTA VADEDE BU RAKAM DAHA ARTABİLİR

Hindistan’da her yıl 25 milyon kişinin yurt dışına tatile gittiğini vurgulayan Karakuş, şu bilgileri paylaştı: “Yaptığımız görüşmelerde Hintli turistlerin Avrupa ve ABD’de olumsuz tavırlarla karşılaşabildiklerini, Türkiye’de kendilerini daha rahat hissettiklerini, yemek kültürlerinin bize yakın olduğunu öğrendik. Burada daha rahat ediyorlar. Asıl önemli kısmı, bizim yoğun sezon dediğimiz haziran-eylül döneminde değil, mart-haziran, ekim-aralık döneminde seyahat ediyorlar. Bu da bizim sezonumuzu uzatacak bir unsur. 25 milyonluk pazarın 1 milyonluk kısmını alabileceğimizi düşünüyoruz. Çok iyi bir çalışma yapılırsa, orta vadede bu rakam daha artabilir” diye konuştu.

Bollywood

BOLLYWOOD’DAN 2 FİLM MUĞLA’DA ÇEKİLECEKHindistan’ta film endüstrisinin çok gelişmiş olduğuna dikkat çeken Karakuş, “Bollywood’dan 2 filmin Muğla’da çekilmesi ile ilgili mutabakata varıldı. Hintliler filmlerini çektiği bölgelere ilgi artıyor. Geçtiğimiz günlerde film endüstrisine mekan sağlayan bir Hint firmasını ağırladık. Yılmaz Erdoğan’ın Muğla’da kurduğu platoyu gezdiler. Yakında Türkiye’de Hint filmleri çekilmeye başlanacak. Düğün turizminden alacağımız payı da artırmaya çalışıyoruz. Bu konuda çalışan bir firmayı ağırladık. İlk etapta 3-4 düğünü almaya çalışacağız. Onların düğünleri 2-10 milyon dolara mal oluyor. Oteli kapatıyorlar, düğünleri 3-4 gün sürüyor. Bu da önemli bir gelir kapısı” dedi.. /Sputnik

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.