reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

Muhittin Böcek “Antalya Turizmini Geliştirmek İçin Çalışıyoruz”

Son Güncelleme :

13 Şubat 2020 - 14:23

Muhittin Böcek “Antalya Turizmini Geliştirmek İçin Çalışıyoruz”

Muhittin Böcek “Antalya Turizmini Geliştirmek İçin Çalışıyoruz”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Antalya turizmi için yaptıkları projeler hakkında GM Turizm ve Yönetim Dergisi okuyucularına açıklamalarda bulundu.

Başkan Muhittin Böcek, alt yapıdan, çevre sorunlarına kadar Antalya turizminin gelişmesi için tüm hızla çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak turizm kenti Antalya için projeleriniz nedir?

Öncelikle Türk turizmine katkı sağlayan, hem Antalya hem de Türkiye için herkese, hem özel sektöre hem de devlet yetkililerimize teşekkürlerimi sunarım. Birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve tarihin beşiği Antalya, turizmin başkentidir.

Turizm sektörünün sorunlarını yakından biliyoruz. 2.5 milyonluk nüfusa göre ödenek alan Antalya’mızda bu yıl 4 milyonu yerli olmak üzere 20 milyon turist ağırladık ve yerleşik nüfusla birlikte 22.5 milyon kişilik nüfusa hizmet götürdük. Antalya’nın tanıtımı ve turizm gelirlerinin yükselmesi için 19 ilçe belediyemizle ortak hareket ederek Turizm Birliği kurulmasına öncülük ettik. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alınacak Konaklama Vergisi’nden Büyükşehir’e de mutlaka pay aktarılması talebimizi her fırsatta yineliyoruz.

Antalya için en büyük hayalim, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak Antalyamızı tek bir çatı altında tanıtmaktı. Şu an bu hayalim gerçek oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tüm profesyonellerimizle birlikte bunun yanı sıra ilçe belediye başkanlarımız ve ticaret odalarımızla bir bütün olarak, Antalya turizmimizi tanıtmak için tüm hızımızla çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

Denizimizi Temiz Tutmak İçin Yatırımlarımıza Devam Ediyoruz

Her geçen yıl turizmde hedefini yükselten Antalya’mızda doğayı, çevreyi her şeyden önemlisi de denizimizi temiz tutmak için yatırımlara devam ediyoruz. 210 Mavi Bayraklı Plajı ile dünya kentleri arasında birinci sırada olan Antalya’da çevre odaklı turizm anlayışıyla hareket ediyoruz. Denizlerimizde denetim yapan tekne sayısını arttırdık. Drone ile deniz ve çevre kirliliği denetimlerini düzenli olarak gerçekleştiriyoruz.

İç Turizmi Canlandırmak ve Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışıyoruz

İç turizmi canlandırmak ve turizmi 12 aya yaymak adına da çalışmalar yürütüyoruz. Kent estetiğine önem vererek şehir mobilyaları başta olmak üzere özel günlerde meydanların, caddelerin ve falezlerin aydınlatılması, şehrin baştan sona çiçeklerle donatılması çalışmalarımız var. Yılbaşında Antalya’yı ışıl ışıl yaptık. Bu çalışmalarımız devam edecek.  Antalya’nın tarihi ve turistik merkezlerinden geçecek olan otobüslerle şehir turlarına  bu yıl başlıyoruz.

Turizm kenti Antalya’nın turizm ile ilgili tüm sorunlarını çözmek için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz.

Antalya merkezde turistler için yapacağınız projelerden bahseder misiniz? İlimiz, yeni cazibe merkezlerine kavuşacak mı?

Benim seçim bildirgemde de yer alan, Balbey, Haşim İşcan ve Kaleiçi projelerimizi hayata geçireceğiz. Kaleiçi eğlencenin merkezi olacak. 2020 yılı yatırım programımıza aldık. Kaleiçi’nin merkezi eğlence, bir kısmı konaklama olacak. Bu Balbey ve Haşim İşcan’ı da içine alan büyük bir proje. Bu projenin sonunda yerli ve yabancı turistlere hitap edecek bir cazibe merkezi ortaya çıkacak.

Çevre ve altyapı da turizm için önemli. Bu konudaki çalışmalarınızı sizden dinleyebilir miyiz?

Evet, sizin de dediğiniz gibi tesisler kadar bir turizm kentinin çevre ve altyapısı da büyük önem taşıyor. Bu konularla ile ilgili tespit ettiğimiz sorunları çözüyoruz.  Mevcutta var olan 39 arıtma tesisi ile denizimizi temiz tutuyoruz. 2020 yılı içinde belediyemizin öz kaynaklarıyla Konaklı Arıtma Tesisi’nin yenilenmesi ve kapasite artışı için 12 milyonluk yatırım ve Lara Arıtma Tesisi’nin kapasite artışı ile 15 milyon liralık yatırımı tamamlayacağız. Okurcalar Arıtma Tesisi yenilenmesi ve kapasite artışı için 10 milyonluk yatırımı 2021 yılında hayata geçireceğiz. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile birlikte yapacağımız protokol çerçevesinde 250 milyonluk Belek Arıtma Tesisi, 345 milyonluk Kemer Arıtma Tesisleri ve Alanya Arıtma Tesisleri de hizmete girecek. 225 milyon liralık yatırımla 300 kilometrelik kanalizasyon hattımız da 2022 yılında tamamlanacak. Kundu bölgesindeki alt yapı sorunlarını da ivedilikle ortadan kaldıracağız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Antalya şüphesiz dünyanın en güzel şehridir” sözüyle turizm ve şehrimizin geleceği için üzerimize düşen görevi başarıyla yerine getireceğiz.

GM Derginin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.