Murat Karaçanta’dan Butik Otel Uyarısı!

Güncel 23 Nisan, 10:31'de eklendi

Murat Karaçanta’dan Butik Otel Uyarısı!

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta’dan tatil planı yapanları butik otel konusunda uyardı. “Butik oteller 5 yıldız standardında hizmet verebilen turizm işletme belgesine sahiptir. Bu özellikleri taşımayan otelleri ise denetim altına alacağız” dedi.

cesme-ilica

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Ege Bölge Başkanı Tolga Gencer 3. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında konuşma gerçekleştirdi. Ülkemize gelen yabancı turistin yalnızca yüzde 1’i İzmir’e geliyor, dedi. Gencer, rezervasyon yapacakları da uyardı.

Temaya Yönelip, Şehri Keşfediyorlar

Gencer, İzmir turizmin temel taşının konduğu şehirdir, dedi. “İhmal ettiğimizi ve unuttuğumuzu düşünüyorum. En büyük hedefimiz İzmir ve çevresini turizmin önemli bir merkezi haline getirmek. İzmir ve çevresi; Antalya gibi büyük otellerin, her şey dahil konseptinin değil butik ve küçük otellerin olduğu bir yer. Otel dışı harcamalarla kent ekonomisine katkı sağlıyor. İzmir, Niş turizm yapılan bir destinasyon olmalı. Antalya’daki gibi kitle turizmi de olmak zorunda ama İzmir için anlamlı değil. İzmir için hedef odaklı planlama yapmalıyız. Sağlık, gastronomi, kongre, spor ve seminer gibi.. İzmir tarihi ve kültürel mirası ile farklı ve cezp edici bir şehir. Üst segmentteki turist için ihtiyacı butik oteller dolduruyor. Bu tarz turistler, bir temaya yönelip, şehri keşfetmek istiyorlar. Butik ve küçük otellerin gelişmesi lazım” açıklamalarına yer verdi.

Kısa Vadedeki Hedefimiz 3 Milyon Turist

Gencer, Türkiye’ye 2018’de 40 milyon yabancı turistin geldiğini, bu rakamdan sadece 1 milyon civarında turistin İzmir’den giriş yaptığını ifade etti. Bu rakamın İzmir için yetersiz olduğunu dile getirdi. “Bu turistlerin sadece yarısı İzmir’e geliyor. Diğer yarısı ise İzmir’i Kuşadası gibi bölgeler için aktarma noktası olarak görüyor. Yabancı turist payının yüzde 1’i İzmir’e geliyor. Rakamın artması için her türlü işbirliğine varız” açıklamalarında bulundu.

Gencer, Komple bir İzmir destinasyonunun olmadığına da dikkat çekti. “Kapadokya, GAP, İstanbul, Antalya, Karadeniz destinasyon turları var. Ancak İzmir turu yok. İç turizmde yerli turiste yönelik bir İzmir destinasyonu planlıyoruz. Hedefimiz önce yerli ve iş turizmi ile kalkınmak, daha sonra yabancı turisti çekmek. Yerli turist önce gelecek ki yabancı turist de gelsin. İzmir’e yönelik destinasyon turları başlatma amacıyla önceki ay 300 turizm acentesini kentte misafir ettik. Kısa vadedeki hedefimiz ,yerli ve yabancı toplam 3 milyon turistin İzmir ve çevresini ziyaret etmesi. Önemli olan nitelikli turisti ağırlamak. Ve sürdürülebilir olmasını sağlamak” dedi.

Turizm 12 Ay Olmalı

ETİK Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Süzer ise Alaçatı ve Çeşme’nin küçük oteller çöplüğü olmaması için turizmin mutlaka 12 aya yayılması gerektiğinin altını çizdi. “Sezon çok kısa ve bu süre çoğunlukla bir işletmenin bir yıllık maliyetini karşılamıyor. Bu nedenle sezon dışında büyük sıkıntılar yaşanıyor” ifadelerine yer verdi.

Uçuşlar Sezonluk Olmaktan Çıkmalı

Süzer, İzmir’e yurt dışından direkt uçuşların önemine de dikkat çekti. Yolcu sayısında sezon dışında sıkıntı yaşandığını belirtti. “Sezondaki 4 ay dışındaki 8 ayda bakanlık eğer yüzde 50 yolcu garantisi verirse sektöre büyük faydası olur. Uçuşlar sezonluk olmaktan çıkarak kalıcı olur. Türk Tanıtma Vakfı vasıtasıyla bu yapılabilir” dedi.

Alaçatı Küçük Oteller Derneği Kurucu Başkanı Mehmet Çelik ise, evler otel odalarına dönüştürülerek haksız rekabet yaratılıyor, dedi. “Ben Alaçatı’ya geldiğimde sekizinci otel olarak hizmet verdim. Şu anda bine yakın otel var. Üstelik iki odalı evini butik otel yazısı altında hizmete açanlar mevcut. Pansiyonlar bile butik otel olmuş. Bu iş, amatörce evinde misafir ağırlar gibi olmaz. Her sene batan ya da el değiştiren otel sayısı artmakta” açıklamalarına yer verdi.

Butik Otel Uyarısı

Son olarak İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta’da her kapısında ‘butik otel’ yazanın butik otel olamayacağına vurgu yaptı. “Butik oteller 5 yıldız standardında hizmet verebilen turizm işletme belgesine sahiptir. Bu özellikleri taşımayan otelleri denetim altında tutacağız” uyarısı yaptı.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.