MÜSİAD ve TESK’ten İtiraz!

Güncel 18 Kasım, 15:57'de eklendi

MÜSİAD ve TESK’ten İtiraz!

Müstakil Sanayici ve İş damları Derneği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’ndan konaklama vergisine itiraz etti. Müstakil Sanayici ve İş damları Derneği (MÜSAİD) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’ndan (TESK) “Konaklama Vergisi” adı altında otellere getirilen yüzde 2’lik yeni vergiye itiraz etti.

 

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, yeni verginin en çok küçük turizm işletmelerini zora sokacağını söyledi. Palandöken, bu işletmeleri konaklama vergisinden muaf tutulması gerektiğini ifade etti. Palandöken, tatil vergisi diğer adıyla Konaklama Vergisi mali güce göre ödeme ilkesine aykırı şekilde düzenleniyor dedi. Palandöken, son yapılan değişiklik ile yüzde 2 sabit oran olarak belirlendiğini söyledi.

“En Çok Küçük Esnafı Zorlayacak”

Palandöken, “Bu vergi en çok küçük işletme sahibi esnafımızı zorlayacak” dedi. Çok fazla küçük işletmenin olduğunu altını çizen Palandöken, “Bu insanlar kendileri de yaşadıkları evin 2 veya 3odasını pansiyon olarak kiralıyorlar” dedi. Geçimlerini bu yönde sağlamaya çalıştıklarını söyleyen Palandöken, Günlük 20 TL bile yatak bedeli alınan birçok aile işletmesi olduğunun altını çizdi.

MÜSİAD tarafından yapılan açıklamaya göre ise, konaklama vergisi ile ilgili bölümünde ‘’Kanun taslağında yer alan konaklama vergisi yüzde 1 olarak uygulanmalıdır ifadesi yer almaktadır.

Matrahı azaltmak amacıyla düzenleniş olmasına rağmen, kanun taslağının 11, 12, 13, 14 ve satıcı firmaların matrahını artırıcı bir nitelik taşımak olduğu belirtildi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.