O LİMANI BU TURİZM SEZONUNDA DA KARARDI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 14 Temmuz, 11:04'de eklendi

KRUVAZİYER gemilerinin terör olaylarını gerekçe göstererek tur düzenlemekten vazgeçtiği İzmir’de, Alsancak Limanı’ndaki birçok dükkan, müşteri olmadığı için kapılarını açmıyor.

Alsancak Limanı bu turizm sezonunda da karardı

İzmir Alsancak Limanı kruvaziyer turizmde Akdenizin yıldızı olmaya aday limanlardan biriydi. Birkaç yıl öncesine kadar günde dört geminin yanaştığı, binlerce turistin aynı gün geldiği limanda büyük bir hareketlilik yaşanıyordu. Ancak o günler geride kaldı. Limana gelen dünyanın sayılı kruvaziyer gemi acenteleri, Türkiye’de daha önce yaşanan terör olaylarını bahane ederek turlarının tamamını iptal etti. Kruvaziyer turlarla yolcular gelmeyince, liman yolcu salonundaki işyerleri de kapılarını açmamaya başladı. Salon karanlığa büründü, birkaç dükkan sahibi dışında işyerini açan olmadı. Limandaki tek hareketlilik ise açık otopark oldu.

Liman yolcu salonu esnafı, kiralarda yüzde 50 indirime rağmen gemi gelmediği, iş olmadığı için bunları bile çıkaramadılarını belirterek, “Kruvaziyer gemiler rotalarını Yunanistan ve Uzakdoğu’ya çevirdiler. Bütün turlar iptal aldu. Alışveriş yapacak bir tek turistin yüzünü aylardır görmedik. Dükkalarımız havalandırmak için açıyoruz. İki yılımız böyle geçti. Sefer planları daha önceden yapıldığı için önümüzdeki yıldan da pek umudumuz kalmadı” diyerek dert yandı.

OTOPARK DA PARALI OLDU

Liman yolcu salonu esnafı, yaptıkları kira sözleşmesinde limandaki hizmetlerinden yararlanabilecekleri maddesi bulunduğunu, ancak buradaki otoparkının bir vakfa kiralanması nedeniyle serbest giriş kartlarının geçerliliğini yitirdiğini söyledi. Bunun da mağduriyetlerini arttırdığını, çözümü konusunda bir sonuç alamadıklarını dile getirdi.

Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.