Onan: Türkiye Lüks Turizmde İstenilen Noktada Değil !

Güncel 2 Haziran, 18:16'de eklendi

Onan: Türkiye Lüks Turizmde İstenilen Noktada Değil !

GM Talks’un dünkü konuğu mücevhere olan tutkusuyla kendi seçkin tasarımlarını yaratan ve ismini markalaştırıp Monan Jewelry’i kuran Müge Onan idi.

Selçuk Meral  Müge Onan ile GM Talks’ta “Lüks tüketimi ve markalaşma”  konusunu ele aldı.  GM Turizm ve Yönetim Dergisi’nin instagram hesabından gerçekleşen programda Müge Onan Selçuk Meral’in sorularını içtenlikle yanıtladı.

Lüks Tüketim Yapan Turist Bize Gelmiyor

Müge Onan Lüks, turizm destinasyonlarının tamamlayıcısı Türkiye bu konuda biraz gerilerde diyen Selçuk Meral’e görüşlerini aktardı. Onan; “Lüks konusunda Türkiye olarak çok zayıf bir konumdayız.  Lüks harcama yapan turist maalesef bize gelmiyor. Gelenlerin sayısı da dünya çapında değerlendirdiğimizde oldukça az.” dedi.

İstanbul, Lüks Turizm İçin Avantaja Çevrilemiyor

Müge Onan sözlerine ” Türkiye, İstanbul gibi büyük ve dünyanın sayılı şehirlerinden birisine sahip. Lüks turizmde bu özelliği kullanamaması üzücü.  Antalya, Rus turistler açısından oldukça avantajlı ancak, zengin turist diye adlandırmadığımız en üst segment zengin profilini Antalya’da da göremiyoruz. Yalıkavak Marina ile bu en üst segment zengin dediğimiz kesim gelmeye başladı.  Çünkü mega yatlar bu limana en üst segment zengin turisti  bu bölgeye  çekti. Ancak lüks turizm ve lüks harcamada istenilen noktada değiliz.” dedi.

Lüks Otel Zincirleri Türkiye’de Yok Denecek Kadar Az

Onan;” Antalya dahil baktığımız zaman dünyanın en lüks otel zincirleri de biz de yok denecek kadar az. Bodrum’da bu bahsettiğimiz kesimin gidebileceği otel markaları açıldı. Ancak bu da yeterli değil. Lüks tüketim yapan, Japonları, Çinli  ve Hintlileri istenilen düzeyde ağırlayamıyoruz.  Bulgaristan bile bizden bu anlamda daha fazla üst segment zengin turisti çekiyor. Türkiye’de son dönemde bu kesimde bir hareketlenme olmuştu ki pandemi gündeme geldi.” şeklinde konuştu.

Gerçek Lüks Kavramı Tekrar Hayat Bulacak

GM Talks’un dünkü programında günümüzdeki lüks anlayışına da değinen Onan; “Bugün lüks markaların taklitlerine astronomik miktarlarda para ödeniyor. Bu da gerçek lüks kavramının ortadan kalktığını gösteriyor. Markalarda markacılık ön plana çıktı. Pandemi  sürecinin ardından gerçek lüks kavramının tekrardan ortaya çıkacağına inanıyorum.” şeklinde ifade etti.

 

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.