32.3 C
Antalya
Cuma, Temmuz 1, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Orta Doğu pazarı ve bilinmeyenler

ORTA DOĞU PAZARI HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

Maya Hotels Satış ve Pazarlama Müdürü Mehrnoush Saadati GM Turizm ve Yönetim Dergimize bu yılın yükselen pazarları arasında yerini alan Orta Doğu pazarı ve bilinmeyenler hakkında önemli bilgilerin yer aldığı bir yazı kaleme aldı…

İŞTE ORTADOĞU PAZARI VE GİZLİ KALANLAR….

Orta Doğu pazarının turizmdeki payı BDT pazarına göre büyük değilse de Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaştan dolayı önem kazanmıştır. Eğer desteklenirse çok güzel cirolar kazandırabilir ve 12 ay devam eden bir pazara dönüşebilir.

Ortadoğu pazarında hizmet vermek isteyen tesislerin bilmesi gereken zorluklar ve uyulması gereken kuralları özetle şöyle detaylandırabiliriz. Devamında her alt başlık saatlerce detaylandırılabilir.

İsminizin Ortadoğu da duyulması gerekiyor, Acente ve operatörü doğru seçmeniz lazım, Reklamlarınızı kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca bugün reklam geçtik yarın hemen rezervasyon alırız diye bir düşünce tamamen yanlıştır. Reklam ve pazarlama sürecinde sabırlı olmalısınız, Dönüşümün gelmesi biraz zaman alabilir. Konaklaması gerçekleşen Ortadoğulu misafirlerinizin olumlu geri dönüşleri sonrası ilgili pazarda bilinirliğiniz hızla artacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Avrupalı turistin tatil popülaritesi

FİYAT VE HİZMET EŞİT OLACAK

Avrupa, diğer pazarlar ve online kanallar da fiyat düşük olamaz. (Orta Doğu halkı dünya halkıyla eşit olduğunu görmek ister), özellikle pandemi sonrası artan e-ticaret satışları dolayısı ile fiyat politikanızı tüm pazarlarda eşitlemeniz büyük önem arz ediyor, Global Dünya da pazarlara göre fiyat ayırımı artık çok eski ve terk edilmesi gereken bir adet.
Orta Doğulu misafirler genellikle çocuklu aileler olduğu için çocuk fiyatlandırması ve çarpanları önem arz ediyor. Bunun yanında büyük ve geniş aile odalarınızın fiyatlandırması ve çarpanları da oldukça önemli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Antalya'ya uçakla gelen turist sayısı 4 milyonu aştı

Bugün Rusya ve Ukrayna yolcusu malum sebeplerden yok. Orta Doğu’dan otelimizi dolduralım sonra BDT pazarı geri döndüğünde Ortadoğu’ya stop çekeriz diye bir düşünceniz varsa hemen bu kafa yapısından kurtulunuz. Devamlılığı olmayan pazarlama ve satış süreçleri marka değerinize zarar verir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İspanya turist akını için polis işe alıyor

Kadın ve erkek yolcu sayısını eşit tutmak otelin kendi içindeki misafir portföyünü doğru tutmak açısından önemlidir.

Bay konaklamalara stop göndermenin çözüm olduğunu düşünmeden ama içerdeki sayısal durumu da takip ederek belli bir kontenjan dahilinde devam edilebilir.

Orta Doğulu misafirlerin sempatisini kazanmak adına büfelerde birkaç çeşit de olsa o bölgenin yemeklerinden sunmak oldukça fayda sağlayacaktır.

Orta Doğu yolcusu rahatlığına düşkündür ve kendisini evinde gibi özgür hissetmek ister.

Lobide veya farklı ortak alanlarda onları uyarırken sakın sert davranmayınız, onları yumuşak bir dille uyarınız.

İlgili pazara fiyat vermeden önce tesisinizin genel kontenjanından ne kadar bir yüzdeyi onlara vereceğinizi ve tüm koşulları iyice hesaplamanız gerekir.

Orta Doğulu misafirin tesisi sevmeleri gerekiyor, onlara cazip olan en az bir hizmet vermeniz gerekiyor. Bu eğlence olabilir, aile rahatlığı olur veya çocuklara yönelik program yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Antalya halıları turistler için sezonu erken açtı
www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,160TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER