OTEL TANITIMLARINDA GÖRSELİN İÇERİĞİ ÖNEMLİ

Güncel 5 Eylül, 13:56'de eklendi

Otel tanıtımlarında görsel içeriğin kullanımı büyük önem taşıyor

Otel tanıtımların da görsel içeriğin önemine değinen Neredekal.com’un Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat, otel aramalarının artık internet yapıldığının altını çizdi.

otel tanıtımı

 Günümüzde otel tanıtım aramalarının artık internette yapıldığına vurgu yapan Polat  “Otellerin dijitalde hatta dijitalin sosyal medyadan, meta search platformlarına kadar hemen her yerde konumlandırılması gerektiği olmazsa olmaz.  Bu konumlandırmayı da, son yıllarda en çok rağbet gören video izleme ve fotoğraflara bakma alışkanlıklarını göz önüne alarak yapmakta fayda var. Yılda sadece 2 haftalık tatil hakkı olan ve bunu en iyi şekilde değerlendirmek isteyen tatilci, aradığı oteli bulmak için günlerce internette tatil araştırması yapıyor. Bu süreç boyunca otelin fotoğrafları, videoları ve yorumları da  kişilerin en çok inceledikleri öğeler arasında yer alıyor. Eğer ki etkileyici bir tanıtım videosu tüketicinin karşısına çıkar ise belki fotoğraflara bile bakma ihtiyacı hissetmeden rezervasyon gerçekleşebiliyor. Tüketici fotoğrafları da bir tamamlayıcı unsur olarak göz gezdirip, görünüşe ikna olduğunda da muhakkak yorumlara bakıyor. Oteli tanıtan fotoğrafların ve videoların nasıl olması gerektiği hakkında sizlere birkaç tavsiyede bulunmayı isteriz” dedi.

Video ve Fotoğraf Çekimi Öncesi


Otellerin kendilerine ait güzel video ve fotoğraflara sahip olmaları konusunda ise;  Polat şu açıklamaları yaptı; “ Esas hazırlığı çekimden önce yapmanız gerekiyor. Otelinizin tüm alanları, bahçesi, havuzu, odaları, yani misafirinizin geldiğinde görebileceği tüm alanların hazır ve fotoğraf çekimi için düzenlenmiş olması gerekir. Burada en önemli nokta ise doğallığı kaybetmemek ve otelinizi çekimden önce gereğinden fazla süslememek. Yani gerçek amacınız misafirinize görseller eşliğinde otelinizde alacağı servisi ve görselliği sunmak olmalı, daha fazlası değil. Aksi takdirde beklenti artacağı için, sonrasında çözemeyeceğiniz problemlere yol açabilir. Örneğin; oda fotoğrafları çekilirken, yatağın üzerine meyve tabağı koymak ya da havlulardan kuğu yapmak… Eğer siz her misafirinizi, tüm odalarda bu şekilde karşılıyorsanız o zaman fotoğraf ve videoya da ekleyin elbette, ancak sadece ücret karşılığında verilen bir hizmet ise oda fotoğrafı ve videosunda da yer almamalı”dedi.

Fotoğrafçı ve Video profesyoneli seçimi


Polat, fotoğraf ve video konusunda otellerin en dikkat edilmesi gereken konuları ise şu şekilde sıralıyor. “Çalışanlardan birine telefon ile çektirmemelisiniz! Video ve fotoğraf, otelinizi anlatmak için en önemli unsurlardan birisi, dolayısıyla “ne var canım, aynı yer, hem de maliyetsiz” dememelisiniz. Bu işte profesyonel, hatta mümkünse otel fotoğrafı ve videosu çekiminde deneyimi olan bir profesyonel ile çalışmalısınız. Evet, belki işin en maliyetli kısımlarından birisi bu, kabul ediyoruz, ancak elde edilen fotoğrafların en az 3 yıl boyunca otel tanıtımlarında kullanılacağını unutmayın. Bir diğer bilinmesi gereken nokta da; otelinizde yıllar içinde değişiklik yapıyorsanız eğer, fotoğraflarınızı da güncellemeniz gerekmektedir. Minimum 2-3 yılda bir fotoğraf güncellemenizi tavsiye ediyoruz”dedi.

Video ve fotoğraflarınız gerçek dışı olması

Video ve fotoğrafların gerçekçi olması ve oteli olduğu gibi yansıtması gerektiğine vurgu yapan Polat, üzerinde ciddi anlamda oynama yapılmış fotoğrafların ne yazık ki oteli gerçek halinden uzaklaştırdığını belirtiyor. Bu da beraberinde de müşteri beklentisini gereğinden fazla yükselttiğini  fotoğraflarda ve videolarda biraz ışık ve renk ayarları mutlaka yapılmasını ancak bu işin abartılması gerektiğini ifade ediyor.

Fotoğraf ve videoların içeriği hakkında bilgiler aktarıyor. PolatVideo ve fotoğrafların, otelinizin genel halini yansıtmasına özen gösterin. Havuz, yemekhane bölümü, havuz bölümü hepsi mutlaka olmalı. En güzel ve en iyi dekorasyona sahip ya da en güzel manzaralı odanın değil bütün oda tiplerinizden örneklere yer verin ve fotoğraflarda da mümkünse her birinin ismini yazarak dijital mecralarda yayınlayın. Odalarınızı tüm detayları ile gösterin; banyosu, mutfağı, balkonu, makyaj aynası gibi, müşterinin vakit geçireceği her alan mutlaka detaylı şekilde gösterilmeli” diyor.

Neredekal.com şirketinin Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat konu hakkında neredekal.com’un hizmetlerini ise şekilde sıralıyor: “4.000’in üzerinde birebir kontrat yaptığımız otellerin görsel tanıtımları için ciddi anlamda destekler veriyoruz. Neredekal.com’a üye olan otelimiz için, üst paketlerde yer almasına karşın otellerini en iyi şekilde tanıtabilmeleri adına fotoğraf ve video servisini de ücretsiz olarak sağlıyoruz. Bu hizmet bizimle çalışan otelcilere verdiğimiz bir değer ve onların işlerini arttırabilmelerine yönelik değerli bir fırsat… Neredekal.com olarak otellerimizde tanıtım adına doğru ortamın sağlanması adına danışmanlık yaparken, turizmde otel-video tecrübesi olan profesyonel bir ekibe de, otelin fotoğraflarını çektirip, ardından da videolarını hazırlatıyoruz. üyelerimiz ortalama 90 saniyelik videolarda, drone çekimler dahil otelin tüm özelliklerini ve çevresine kadar da gösterebilmiş oluyorlar.”

NEREDEKAL.COM VİZYONER ÇALIŞMALAR İLE TURİZME DEĞER KATIYOR

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.