OTELİNİZ SOSYAL MEDYADAN PARA KAZANACAK!

Güncel 12 Mayıs, 17:46'de eklendi

Pointro’un oteller için sosyal medya yönetim aracı geliştirdi. Böylelikle, her gün birkaç dakika zaman ayırarak, sosyal medya kanallarının dünya standartları kalitesinde nasıl yönetileceği ve buradan nasıl para kazanılacağı belirlendi. İşte otellerin mevcut kaynaklarını iyi değerlendirmeleri için ipuçları…

 

SOSYAL MEDYA

Otel pazarlaması her geçen gün zorlaşıyor. Booking.com’un otel seçimindeki etkinlik oranları ve Google’daki reklam fiyatları artarken, sosyal medya pazarlaması eskisi kadar etkili olmamaya başladı. Günümüzde bir mekan için en iyi reklam müşterilerinin yorumları ve orada paylaştıkları içerikler. Bu durum oteller için de farklı değil. Çekilen fotoğraflar, kısa vadede misafirlerin bulundukları otelde eğlendikleri mesajını veriyor. Bu mesajı doğrudan misafirlerin arkadaşları, takipçileri birinci elden alıyor. Yani bir nevi reklam desteği sağlıyor. Uzun vadedeyse otel için bir imaj ve itibar yaratıyor. Çünkü yapılan yorum ve paylaşımların hepsi kalıcı. Bugün yapılan paylaşımlar yarın, önümüzdeki hafta, hatta önümüzdeki ay gelecek müşterileri etkiliyor. Bu yüzden, otelde paylaşılan her şey yakından takip edilmesi, doğru zamanda doğru aksiyon alınmalı ve insanlar mekan hakkında pozitif paylaşımlar yapmaya ikna edilmeli.

SOSYAL MEDYADA ETKİLEŞİM ZOR DEĞİL

Basit kurallar belirlenmeli. Otelde paylaşılan her fotoğrafı beğenmek ya da otelde paylaşım yapan herkesi takip etmek bunlardan biri olabilir. Bu kurallar tüm sosyal medya platformlarında, o platformlara uygun şekilde uygulanmalı. Müşterilere, “Biz sizi dinliyoruz” mesajını verebilmek ve müşteri memnuniyetini bir tık yukarıya taşımak için bunun yapılması çok önemli. Daha fazla takipçi kazanmaksa artısı olacak.

MÜŞTERİLERİN HER ŞEYİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Servis sektörü, müşterileri iyi tanımakla ilgilidir. Müşterilerin zevklerini ve beğenilerini bilmek her zaman rakiplerden birkaç adım önde olmayı sağlar. Müşterilerin kim olduğunu bilmek ya da nelerden hoşlandıklarını anlamak için kendilerine sormak bir yöntem ama aslında bunu yapmaya gerek yok. Müşteriler bu bilgileri ve çok daha fazlasını sosyal medya paylaşımlarında veriyor. Bunları araştırılıp otel için yeni fırsatlara dönüştürülebilir veya bu bilgilerle müşterilere küçük sürprizler hazırlanabilir.

KENDİ MÜŞTERİLERİNE REKLAM YAPMAK

Müşterilere e-mail göndermek zordur ve düşük bir geri dönüş oranı sağlanır. Sebebi ise, insanların e-maillerinin başında günde yarım saatten az zaman geçirmeleri. Üstelik yüzlerce başka firma da müşterilere tanıtım mailleri gönderiyor. Oysa sosyal medyada durum çok farklı. İnsanlar günde ortalama 3.5 saatlerini sosyal medya başında geçiriyor. Facebook ve Twitter’ın içerik hedefleme çözümleriyle sosyal medyada doğrudan gerçek müşterilere reklam verilebilir. Tam hedef kitleye, yüzde yüz gösterim garantisi var.

SOSYAL MEDYADA TAM VE EKSİKSİZ BULUNUYOR MUSUNUZ?

Türkiye’nin en büyük otel zincirlerinin bile bu konuda karnesi pek iyi değil. Otel bütün haritalarda, eksiksiz bilgilerle yer almalı. Örneğin, Foursquare’de otel sayfasındaki ana görsel normal şartlarda otelde paylaşılan en son görseldir. Ancak, otel sahipleri bu görseli kendileri belirleyebilir. Bu görsel oldukça önemli çünkü aslında markanın internetteki yüzü. En son görsel yerine seçilen, beğenilen ve onay verilen görseller kullanılabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.