Özdoğan: “Günümüz Uygarlığının Temeli, Göbeklitepe Kültürüdür.”

Güncel 10 Mayıs, 10:35'de eklendi

Özdoğan: “Günümüz Uygarlığının Temeli, Göbeklitepe Kültürüdür.”

TÜRSAB Kültür Turizmi İhtisas Başkanı Faruk Pekin’in moderatörlüğünde sohbet gerçekleştirildi.

gobeklitepe4 (2)

Göbeklitepe Yılı nedeniyle arkeoloji ve turizm dünyasının odağı haline gelen Göbeklitepe’ye ilişkin yanlış değerlendirmelere değinildi. Özdoğan insanlığın Çayönü’nden Göbeklitepe Kültürü’ne nasıl ulaştığını örneklerle açıkladı.

gobeklitepe2 (2)

“Göbeklitepe’yi Tapınaklar Düzeyine İndirmek Temsil Ettiği Kültüre Haksızlıktır.”

Prof. Dr. Mehmet Özdoğan: “Göbeklitepe, anıtsal görünümlü yapıları, yapılarda yer alan kabartma ve heykelleri ile toplumda büyük bir ilgi yaratmıştır. Bunlar günümüzden on iki bin yıl kadar eskidir. Ancak bu heyecanın doğru yönlenmesini sağlayan bilgi akışı gerçekleşemeyince, ortalıkta gerçekdışı yorum ve değerlendirmeler olmuştur.  Yapılan kazılar ‘öncü tapınak’ olarak tanımlanmış, dönemin inanç sistemini, törenlerini yansıtmıştır. Bu da Göbeklitepe üzerinde yapılan yorumların daha da çarpılmasına neden olmuştur.

gobeklitepe4 (1)

“Anadolu’nun dünya uygarlık tarihine en büyük katkısıdır.”

Göbeklitepe günümüz uygarlığının temellerinin atıldığı, yeni bir düzenin kurulduğu kültürel sürecin bir parçasıdır. İnsanlık tarihinin en önemli kırılma noktalarından biridir. ‘Göbeklitepe Kültürü’ olarak da tanımladığımız oluşumu Güneydoğu Anadolu, Kuzey Suriye ve Irak’ta 31 kazı yeri ile oldukça ayrıntılı olarak tanımaktayız. Yalnızca tapınakları ve inanç göstergeleri ile değil, mimariden beslenmeye, geliştirdiği teknolojiden toplumsal düzenine kadar oldukça ayrıntılı olarak bilmekteyiz. Göbeklitepe kültürü Anadolu’nun uygarlık tarihine yapmış olduğu en özgün katkıdır. Bunu ören yerinde sergilenen tapınakların düzeyine indirmek bu kültüre haksızlıktır” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.