Pandeminin Dünyaca Ünlü Otel Zincirlerine Etkisi

Güncel 23 Ekim, 15:54'de eklendi

Pandeminin Dünyaca Ünlü Otel Zincirlerine Etkisi

Türkiye’de de işletme partnerleri olan dünyanın en büyük konaklama grupları, salgın sürecinde büyük kayıplarla karşı karşıya. Gruplar, 2020 yılın 3. çeyreğinde mali sonuçlarını açıkladı. Bütün dünya gruplar,dolulukları, satış ve karlarında % 70’leri aşan kayıplar yaşıyor. Ancak son çeyrekte bu kayıplar, azalmaya başladığı görülüyor.

otel

InterContinental Hotels İyileşme Başladı

Dünyanın en büyük 5 konaklama grubundan biri olan ve Türkiye’de de işletme partnerleri buluna InterContinental Hotels Group konuyla ilgili açıklama yaptı. Üçüncü çeyrekte satılabilir oda başına gelirin, bir önceki çeyreğe göre azaldığını söyledi. Bu dönemde pozitif bir nakit akışı sağladığı, doluluk oranlarının da arttığının altını çizdi.

Düşüşler Azaldı

Holiday Inn ve Crowne Plaza gibi markalarının da sahibi olan İngiltere merkezli otel işletmecisi, mevcut oda başına gelirin (RevPAR) üçüncü çeyrekte, % 53 düştüğünü  ifade etti. Önceki çeyrekte bu oran yüzde 73 idi. Grubun açıkladığı mali verilere göre, son 3 aylık satılabilir oda başına gelirler; Amerika’da % 50, Avrupa’da % 70, Orta Doğu, Asya ve Afrika’da % 23 düştü.

Otellerde Doluluklar Ne ?

Turizmdatabank’ta yer alan habere göre; IHG yapısında, doluluk oranı 2020’nin ikinci çeyreğinde % 25 idi. Son çeyrekte % 44’e yükseldi. 30 Eylül itibarıyla toplam 199 otel veya grubun mülklerinin % 3’ü kapalı kaldı.

İyileşme Zaman Alacak

İcra Kurulu Başkanı Keith Barr konuyla ilgili değerlendirme yaptı. Sektörün tam olarak iyileşmesi zaman alacaktır.  Kısa vadede daha fazla gelişme potansiyeline ilişkin belirsizlik sürüyor. Fakat, misafirlerimiz seyahat etmek için kendilerini güvende hissediyor. Ve sahiplerimizi korumak ve desteklemek ve talebi otellerimize geri çekmek için atılan adımlardan güven duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Accor Hotels’te Son Durum

Türkiye’de faaliyette bulunan diğer büyük konaklama zincirlerinden Accor, 2020’nin 3.Çeyreğinde gelirlerinde % 68,7 düşüş olduğunu bildirdi.  Grubun gelirleri; geçen yılki 1.049 milyar Avro’dan 329 milyon Avro’ye düştü.

Öte yandan grupta satılabilir oda geliri (RevPAR) % 62.8 azaldı.

Otel hizmetleri gelirleri % 70,5 düşüşle 224 milyon Avro’ya, otel varlıkları ise % 72,3 düşüşle 76 milyon Avro’ya geriledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.