Paris’in Sembollerinden Notre Dame Katedrali Yandı

Güncel 16 Nisan, 09:49'de eklendi

Paris’in Sembollerinden Notre Dame Katedrali Yandı

Paris’in en önemli sembollerinden Notre Dame Katedrali yandı.

Notre Dame Katedrali

Gotik stili karışımı mimarisi, görkemli süslemeleri, pencereleri ve vitrayları, sahip olduğu sanat eserleriyle dünyanın en önemli mabedlerinden biri olan Notre Dame Klisesi yanarak büyük hasar aldı.

37 şapel, 75 dev sütundan oluşan 130 metre genişliğindeki katedralin yerinde ilk dönemlerinde küçük bir Roma şapheli vardı. Şehrin piskoposu Sully’nin hayali olan ve Papa 3. Alexander tarafından da desteklenen kilisenin yapımı 1163 yılında başlamış ve bu inşaat yaklaşık 170 yıl sürmüştü.

Kilise1334 yılında tamamlanarak, önemli tarihi olaylara da ev sahipliği yaptı. Fransız devrimi sonrasında şarap mahseni olarak kullanılan kadetral, Napalyon zamanında tekrar kilise olarak kullanılmaya başlandı.

Katedral, Meryem ve çocuk heykelleri, dış tarafında yer alan yaratık heykelleri, devasa boyuttaki çanları, ikiz kuleleri ve işlemeli vitrayları ile dünyanın en ihtişamlı gotik yapılarından biri sayılıyordu. Ünlü yazar Victor Hugo’nun ölümsüz eseri, Notre Dame’ın Kamburu’na dekor olan katedrali her yıl 13 milyon kişi ziyaret ediyordu.

Paris halkı, şehrin en güzel simgelerinden birinin alevlere teslim oluşunu dua ederek izledi.

Notre Dame Katedrali

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜİK, 2019 Ocak Ayı İşsizlik Verileri

TÜİK, 2019 Ocak Ayı İşsizlik Verileri

TÜİK, 2019 yılı Ocak dönemine ilişkin işsizlik verilerini açıkladı.

Yayınlanan rapora göre İşsizlik oranı 3,9 puanlık artış ile yüzde 14,7 seviyesinde gerçekleşti.

İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Ocak döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 872 bin kişi azalarak 27 milyon 157 bin kişi, istihdam oranı ise 1,9 puanlık azalış ile yüzde 44,5 oldu. Sektörler arasında en çok istihdam edilenler ise yüzde 57,7 oranı ile hizmet sektöründe yer aldı. Bunu yüzde 17,0 ile tarım, yüzde 19,9 ile sanayi, yüzde 5,4 ile inşaat sektörleri takip etti. Sonuçlara göre hizmet sektörünün payı 2,3 puan arttı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.