PAZAR GÜNÜ ANTALYA YANACAK

Güncel 25 Haziran, 17:57'de eklendi

Antalya’da hava sıcakları hafta ortasından itibaren mevsim normallerinin üzerine çıktı. Pazar günü Antalya’da 38 derece sıcaklıklarla birlikte yüzde 52’ye ulaşan nem oranı nedeniyle sıcaklık 50 – 53 derece arasında hissedilecek.

 

haftasonuantalyayanacak

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Antalya ve çevresinde hafta ortasında  hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3 – 5 derece üzerine çıktığı belirtildi. Hava tahminlerine Antalya’da Cuma günü 35 derece, Cumartesi günü 37 ve Pazar günü ise 38 derece olacak.

Hafta sonu ise nem oranını yükselmesiyle birlikte hissedilen sıcaklıklar da artacak. Cumartesi günü Antalya’da yüzde 45 oranında nem bekleniyor. Yükselen nemle birlikte hissedilen sıcaklık değerleri yükselecek ve Antalya’da o gün hava sıcaklığının 44 derece olarak yaşayacak. Pazar günü ise yüzde 52’ye çıkan nem oranıyla birlikte hissedilen hava sıcaklığı 50 – 53 derece arasında olacak.

Uzmanlar bu tip havalarda en sık karşılanan vakanın güneş çarpması olduğunu ifade etti. Güneş çarpması kendisini 39- 41 dereceye kadar çıkan ateş, davranış, anlama ve algılama bozuklukları, kalp atışları düzensizliği, şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma ile gösteriyor. Güneş çarpmasından korunmak için zorunlu olmadıkça 11.00 ve 15.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmaması, aşırı sıcaklarda gölgede bulunulması, ağır işler ve spor yapılmaması önerilirken ince, açık renkli bol elbiseler giyilmesi, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılması öneriliyor. İmkanlar ölçüsünde sık duş alınması da tavsiyeler arasında sıralanırken sıcaklarda ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılması ve bol bol sıvı tüketilmesi de tavsiye ediliyor. DHA – Emre Baylan

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.