PETROL FİYATLARININ DÜŞÜŞÜ HAVACILIĞI NASIL ETKİLER?

Güncel 18 Aralık, 18:01'de eklendi

Absolute Aviation Advantage (OAG) tarafından hazırlanan 2015 Seyahat Trendleri Raporu’na göre, jet yakıtında ortaya çıkan düşüş, havacılık sektörünün 7 milyar dolar tasarruf sağlamasını beraberinde getirecek.

HAVACILIK

OAG, 2015 yılına ait seyahat trendleri raporunu yayınladı. Küresel gelişmelerin havacılık sektörünü etkilediği belirtilen raporda, jet yakıtında meydana gelen yüzde 20’lik düdşüşün havacılık sektörüne 7 milyar dolar tasarruf sağlayacağı kaydedildi.DÜŞÜK PETROL FİYATI = DÜŞÜK TALEP OLABİLİR

OAG CEO’su John Grant, “Düşük petrol fiyatlarının hava yolu şirketleri ve yolcular açısından olumlu bir gelişme olduğu söylense de, bu durum aynı zamanda düşük talebin de bir göstergesi olabilir. 2015 yılına petrol fiyatlarında düşüş olduğuna dair pozitif bir haberle giriyoruz ancak ekonominin yavaşlaması durumunda, bu pozitif havanın ömrü de kısa olacaktır. Böyle bir sorun ortaya çıkarsa, 2015 havacılık sektörü açısından gerçekten zorlu bir yıl olacak demektir.” değerlendirmesini yaptı.

HAVA YOLU ŞİRKETLERİ YÜZDE 5 TASARRUF SAĞLAYABİLİR

OAG’nin raporuna göre, akaryakıt fiyatlarında meydana gelen yüzde 20’lik düşüş, hava yolu şirketlerinin yüzde 5 daha fazla tasarruf yapmasını sağlayacak. Bu oran ise, hava yolu şirketlerinin toplamda 7 milyar dolarlık bir tasarruf yapmaları anlamına geliyor. Bütçeli hava yolu şirketleri ise, daha düşük fiatlarla operasyon yapabilecekler. Korkulan şey ise, petrol fiyatlarında meydana gelen düşüşün aynı zamanda “düşük talep” anlamına gelip gelmeceği. Küresel ekonomide bir durgunluk yaşanması, hava yolu şirketlerini de zayıflatabilir.

Raporda ayrıca, havacılık sektörünün gelişimine küresel çapta etki eden olgular da ele alındı. Bunlar, Çinli turistler, İstanbul’a yönelik artan talep, Afrika havacılık sektörü ve Hindistan’daki havacılık reformları olarak sıralandı.

4 MİLYAR YENİ YOLCUNUN YÜZDE 28’İ ÇİN VE HİNDİSTAN’DAN

2034 yılında seyahat edecek 4 milyar ek yolcunun yüzde 28’lik bölümünün Çin ve Hindistan kaynaklı olacağı belirtilen OAG raporunda, günümzde mobil telefon kullananların yüzde 29’luk bölümünün de Hindistan ve Çin’de yaşadığı kaydedildi. Çeşitli nedenlerden dolayı Çinli turistin Malezya, Tayland ve Singapur’dan uzaklaştığı ve bu ülkelere giden Çinli sayısında yüzde 30 düşüş yaşandığı ancak genel olarak Çinli seyahatçi sayısında yüzde 19 artış olduğu da raporda yer aldı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.