reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

PROHOROV VE ÇEŞME MURADINA ERİYOR!

Son Güncelleme :

23 Ağustos 2014 - 15:39

PROHOROV VE ÇEŞME MURADINA ERİYOR!
Rus milyarder Mihail Prohorov’un Çeşme Altınkum’u dünyada cazibe merkezi haline getirecek  spor temalı otel yapma projesine en önemli engel nihayet aşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, turizm sektörünün yıllardır sabırsızlıkla beklediği “Altınkum Turizm Merkezi” imar planlarını onayladı. Böylece, aralarında Rus milyardar Mihail Prohorov’un da bulunduğu muhtemel yatırımcıların önündeki engel kalktı. Prohorov Altınkum’da denize sıfır 175 dönüm araziyi, 7 yıl önce 20 milyor dolar ödeyerek  satın almıştı. Rus milyarderin “bir an önce tesis yapma” hayali, bürokrasiye takılmıştı. 

Prohorov ve Çeşme muradına eriyor
Yeni Asır’dan Duygu Ergüden’in haberine göre,  Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden biri olan Çeşme’de turizmin büyük doping yapmasını sağlayacak Altınkum Turizm Merkezi imar planlarıyla ilgili müjdeli haber geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgeye ait koruma amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nı onayladı. Askıya çıkarılan planlar, 30 gün içinde yapılacak itirazların ardından son şeklini alacak. Böylece 19 milyar dolarlık servetiyle dünyanın 24. zengini olan Rus Mihail Prohorov’un da aralarında bulunduğu çok sayıda girişimcinin bölgede yapmak istediği yatırımların önü açılacak. Planlarla bölgeye 4 milyar liralık turizm yatırımı yapılması bekleniyor. Büyük bölümü otel şeklinde gerçekleştirilmesi beklenen bu yatırımlarla da Çeşme’ye daha fazla yabancı turistin geleceği hesaplanıyor.

Projeler uygulanabilecek

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel, bu imar planlarının ilçeyi turizmde büyük bir atağa kaldıracağını söyledi. Çeşme’nin yatak kapasitesinin az olmasının turizm için büyük bir handikap oluşturduğunu dile getiren Öncel, “Şu anda yatak kapasitemiz 6-6 bin 500 civarında. Bu sayı sezonun uzaması ve nitelikli yabancı turistin Çeşme’ye gelmesi için yeterli olmuyor. İmar kararı verilen Altınkum bu tarz otel yatırımları için oldukça uygun. Yatırımcılar zaten yıllardır hazır bekliyorlardı. Şimdi projeleri hayata geçirme imkanını yakaladılar” dedi. Buraya hangi tesislerin yapılacağının arsa sahiplerinin yatırım planlarına göre şekilleneceğini belirten Öncel, “Çeşme Altınkum’da yapılacak yatırımlar Alaçatı ve ilçenin diğer bölgelerinin de yatırım anlamında önünü açacak. Bu yatırımlar tüm bölgeyi kalkındıracak. Düşünün Altınkum’da 1000 yataklı bir otel demek 200 milyon liralık bir yatırım demektir. Bu yatırımlar da o bölgenin dünya çapında turizm merkezi haline gelmesi demek” diye konuştu. Öncel, bu yatırımlar gerçekleştirilirken Çeşme’nin Antalya gibi oteller cenneti olmamasını istediklerini dile getirdi.

Belediyeden talep

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “İnşallah bu kış Çeşme’de gerçekleştirilecek birçok önemli projenin temellerini bu karar sayesinde atmış olacağız” dedi. Planı büyük bir titizlikle inceleyeceklerini belirten Başkan Dalgıç, “Belediye olarak bu planları en ince ayrıntısına kadar inceleyip bir rapor hazırlayacağız. Planda değişiklikler olabilir. Bizim bazı taleplerimiz olabilir. Bundan sonraki işimiz Bakanlık ile beraber en doğru planlamayı yapmak olacak” diye konuştu. Kararın bölgede sevinç yarattığını dile getiren Başkan Dalgıç, “Bu alan daha önce de Turizm Gelişim Alanı olarak ilan edilmişti. Çeşme’de en hızlı yatırıma dönecek alanlardan biri burasıydı. O bölgede hem devletin hem de şahısların mülkiyetine ait alanlar vardı. Yatırımcılar bu planlamayı uzun süredir bekliyorlardı. Şimdi hem yurtiçi hem de yurtdışı yatırımların önü açılmış olacak. Tüm Çeşme bu yatırımlar ile kalkınacak” dedi.

“Muhteşem bir potansiyele sahip”

Yıllardır Çeşme Altınkum’un imar planının çıkması için girişimlerde bulunan AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, kararın kendilerini çok sevindirdiğini dile getirdi. Şengül, “Bu karar için 6-7 yıldır uğraşıyorduk ve nihayet başarıya ulaştık. Çeşme muhteşem bir potansiyele sahip. Ancak, SİT alanlarının fazlalığından dolayı yatak sayısının artırılması için oteller inşa edilemiyordu. Onaylanan alanda hazineye ait alanlar da var. Onların da önümüzdeki dönemde ihalesi yapılır. O bölge belki 10 büyük otel kazanmış olacak. Tüm bu projeler bittiğinde Çeşme, 4 milyar liralık yatırım çekecek” dedi. Şengül, Çeşme’deki termal kaynakların yapılacak otellere aktarılmasıyla Çeşme’de sezonun da uzatılabileceğini dile getirdi. Şengül, bu kararın odalar tarafından dava açılarak durdurulmaması gerektiğini de belirtti.

Prohorov 7 yıl bekledi

Altınkum’da 7 yıl önce 20 milyor dolar ödeyerek 175 dönüm arazi alan dünyanın 24. zengini Rus Mihail Prohorov bu onayla beklediği müjdeli haberi almış oldu. Prohorov, buraya 200 milyon dolarlık bir otel kuracak. Türkiye gündemine daha önce Çeşme’ye 20 mankenle gelip tatil yaptığı haberiyle gelen Prohorov’un, yatırımını Türkiye’de kurduğu Windguru şirketi aracılığıyla gerçekleştireceği belirtildi.

PROHOROV’UN ARSASASININ HİKAYESİ…

Milliyet Ege ekinden Dilek Gappi, 4 yıl önce “Ruslar, Çeşme’yi Saint-Tropez yapacak” başlıklı röportajla konuyu gündeme getirmişti:

Rus milyarder Prokhorov’un Çeşme’de yatırım yapmak için kurduğu Windguru şirketinin Genel Müdürü Kerim Özsoydan hedeflerini anlatırken, “Başımıza konan talih
kuşunu üç yıldır bekletiyoruz” diyor. Özsoydan’la eğer kaçırmazsak talih kuşunun arkasından hangi kuşların gelebileceğini, Rus milyarderin Çeşme düşlerini konuştuk

TÜRKİYE gündemine Çeşme’ye 20 mankenle tatil yaptığı haberiyle gelse de, Rusya’nın ikinci, Forbes’in 2010 listesine göre dünyanın 39. zengini Mikhail Prokhorov, Türkiye’de ilk yatırımını gerçekleştirmek için artık sabırsızlanıyor.

Bunun iki nedeni var. İlki, yaklaşık üç yıl önce Çeşme Altınkum bölgesinde 20 milyon dolara aldıkları arazi üzerinde tüm projelerini hazırlamış ve yatırıma hazır olmaları.
Ünlü milyarderin Türkiye’de kurduğu Windguru şirketinin Genel Müdürü Kerim Özsoydan, Prokhorov’un Çeşme’de, Saint- Tropez modeli yaratmayı hedeflediğini söyledi.
Tabii planları Turizm Bakanlığı’ndan onaylanırsa.

Prokhorov üç yıldır sözkonusu alanda Bakanlığın plan yapmasını bekliyor.

Prokhorov, elbette bu yatırımla para kazanmayı hedefliyor ve Türkiye’nin de bu konuda titiz davranması doğru.
Ama en azından ne yapıp yapamayacaklarını bilmek istiyorlar.

Bir yandan yabancı yatırımcı çekmek için 40 takla atar ve hele şu sıralar bunu pek beceremezken öte yandan dünyanın sayılı zenginini üç yıldır bekleten bir rahatlığımız da var bizim.
* * *
Özsoydan’la devasa arazide buluştuk.
Arazi uçsuz bucaksız görünüyor.
Şimdilik burada bir beach club yer alıyor.
Deniz, yeşillik. Alan tam bir cennet..
Özsoydan oldukça heyecanlı.
Yatırım ne zaman başlayacak?
Tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Bakanlığın bölgedeki plan çalışmalarını tamamlamasını bekliyoruz. Biz de binlik ve beş binlik planları birkaç gün önce Turizm Bakanlığı’na teslim ettik. Planların onaylanmasından sonra hemen kazmayı vuracak aşamadayız.
Yaklaşık bir ay önce görüştüğüm Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çeşme’de 8 ayrı turizm merkezi çalışması yürüttüklerini özellikle Altınkum bölgesindeki çalışmaların son aşamaya geldiğini vurgulamıştı. Size ait arazi de bu bölge içinde yer alıyor…
Biliyorsunuz, bakanlık önce bir plan çalışması yaptı, Danıştay iptal etti. Üç yıldır planlama çalışmalarını bekliyoruz. Biz kendi hazırlıklarımızı da tamamlayarak teslim ettik.
Nasıl bir otel planlıyor sunuz ne kadarlık bir yatırım olacak?
400-500 yataklı bir otel hedefliyoruz. Türkiye’de eşi olmayan bir yatırım planlıyoruz. İlk etapta 100 milyon dolarlık yatırım yapılacak.
Böyle diyerek yüksek katlı, bol betonlu, bol yıldızlı bir gökdelen dikmezsiniz umarım.
Hayır. Proje hazır. Proje dünyanın en ünlü mimarlık şirketlerinden biri olan Woods&Baget tarafından tasarlandı. Yüksek katlı olmayan, arazinin eğimiyle doğru orantılı, denizden bakıldığında yalnızca yeşil alanların görüldüğü bir mimari olacak. Burayı yalnızca bir otel olarak değil, deniz sporları merkezi olarak planlıyoruz.
Otelin işletmeciliğini kim yapacak, belli mi?
Henüz değil. Dünyanın önde gelen gruplarıyla görüşmeler yapılıyor. Sonuçta o da bir dünya devi olacaktır. Ama bazı prensiplerimiz belli. Mesela, anlaşmaya otelin yaz kış açık kalması şartını koyacağız. Çeşme’nin termal avantajını değerlendirerek, 12 aya yayılan sezon hedefliyoruz.

Çeşme bu yatırımla uçacak
Çeşme’yi kışında canlandıracak önemli bir etki yaratacak.
Evet, hani derler ya, Çeşme uçacak diye. Bu yatırımla hakikatten uçacak.
Arazileri ucuza aldığınız, Çeşme’nin değilse bile Prokhorov’un bu yolla uçacağı söyleniyor.
Üç yıl önce 175 dönüm arazi için 20 milyon dolar ödendi. Aynı rahiçten arazi aldık. Bunun nesi ucuz, Çeşme’nin rayicini biz aldığımız fiyatlarla yükselttik.
Prokhorov’un bu Türkiye’deki ilk yatırımı mı ?
Evet ilk yatırımı ve bir an önce başlamak için sabırsızlanıyoruz. Ama benim sabırsızlığımın nedeni başka.

Altınkum sahillerine 100 milyon dolarlık yatırım yapılacak

Siz, niye sabırsızlanıyorsunuz?
Otelimiz hazır. Bu yatırımın er ya da geç gerçekleşeceğini biliyoruz. Asıl bundan sonra gelecek Rus yatırımcıların yatırımları önemli. Prokhorov’un, Rusya’daki tüm zengin çevresi de Çeşme’ye akacak.
Prokhorov onlara sürekli Çeşme’yi  Saint- Tropez gibi yapacağını, burayı Rusya’nın yanı başındaki cennete çevireceğini söylüyor. İçlerindeyim biliyorum, Çeşme’yi gören, biz de hangi yatırımı yapsak diye konuşuyor. Ayrıca arazimiz içinde 10 -15 super lüks villa yapacağız. Bu villalar da Rusya’nın önde gelen zenginlerine satılacak. Akla gelmeyecek yatırımlar Çeşme’ye gelebilir. Bu sadece bir başlangıç olacak. Diğer Rus milyarderleri de Çeşme’ye getirdik mi, Çeşme’nin uçacağından eminim.
Uçarken, eldeki yatırımcı kaçmasın da…
Kaçmaz ama şöyle de bir durum var ki anlamak  pek kolay değil.
Bir yandan Türkiye yabancı yatırımcı çekebilmek için büyük çaba harcıyor, işte özel yatırım ajansları kuruluyor. Hele şu kriz döneminde yabancı yatırımcıyı mumla arar hale geldik. Öte yandan ayağımıza kadar gelmiş, dünyanın sayılı zenginini bir turizm yatırımı için üç yıldır bekletiyoruz.
Dünyanın sayılı zengini ve birçok alanda yatırımları varken Çeşme’yi de yakından takip ediyor diyorsunuz.
İnanamazsınız, yılda dört beş kez geliyor. Çünkü aynı zamanda tam bir spor çılgını. Deniz sporlarına çok meraklı, sudan hiç çıkmaz ve Çeşme’ye aşık. Her türlü deniz sporunu profesyonel olarak yapıyor. Burayı da dünyanın önde gelen su sporu merkezlerinden biri yapmaya kararlı.

turkrus.com

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.