Putin’den Türklere Vizesiz Giriş Kararı

Güncel 25 Temmuz, 16:59'de eklendi

Putin’den Türklere Vizesiz Giriş Kararı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir süredir Türk tarafının beklediği vize imzasını attı. Rusya hükümetinin resmî web sitesinde yayımlanan karara göre, hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahipleri artık Rusya’ya vizesiz giriş yapacak.

Putin’in bu yılın şubat ayında bu konuda imzaladığı kararnamede, bu pasaport sahiplerinin sadece “görevli olarak ülkeye gelmeleri halinde vizesiz girmelerine izin verilmiş, Türk tarafı bunu yetersiz bularak kabul etmemişti. Ankara, yeşil ve gri pasaport sahiplerinin bir sınırlama olmadan vizesiz girişine izin verilmesini istemişti.

Şimdi bu karar üzerine Türk tarafı da karlılık olarak Rusya’da hizmet pasaportu taşıyanlar için uyguladığı vizeden vazgeçecek.

Putin’in bu talebi kabul ederek imzaladığı kararın, normal pasaport sahibi Türk vatandaşları açısından bir hükmü bulunmuyor. Türk vatandaşlarının Rusya’ya sadece vize alarak girmeleri kuralı devam ediyor. Vizesiz rejim sadece hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahipleri için geçerli olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belçika’nın Ünlü Kenti Turist Sayısını Azaltıyor

Belçika’nın Ünlü Kenti Turist Sayısını Azaltıyor

Brugge şehrine seyahat eden turist sayısının orada yaşayan kişi sayısının neredeyse 3 katı olduğunu ifade eden Brugge Belediye Başkanı Dirk De Fauw, yaşanan zorluklar sebebiyle günlük ziyaretçi sayısında kısıtlamalara gidilmesi gerektiğini belirtti.

Yolcu gemilerine de kısıtlama getiren Fauw, gelecek gemilerin şehrin yoğun olduğu hafta sonu yerine hafta içi yanaşmalarını talep etti.

Turistik mağazalar da gündemde

Diğer taraftan, Brugge halkı şehirin merkezinde sadece turistik mağazaların yer almasından da rahatsız. Halk günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını, şehir merkezinin turistik mağazalar tarafından ele geçirildiğini ifade ediyor.

Avrupa şehirlerinde turist rahatsızlığı

Barselona’da da halk, zaman zaman yoğun turistik ziyaretlere tepki gösteriyor. Dünyanın en popüler turistik şehirlerinden biri olan İtalya’nın başkenti Roma’da belediye, turist otobüslerinin kent merkezine girişini yasaklama kararı almıştı. Roma aynı zamanda yeni kurallarla sıkı önlemler getirdi.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.