RAKİPLERİMİZ VE 2015 TURİZMİ

Güncel, slide 2 Ocak, 17:54'de eklendi

Türkiye’de 2015 turizmine dair öngörüler konuşulmaya başlandı. Yurt içi ve yurt dışı fuarlarının başlaması ile pazarlar ve ülkeler hakkında bilgi edinmeye başladığımız şu günlerde iki rakip ülke olan Mısır ve Yunanistan’ın 2014 yılı turizm sezonunda neler yaşadıklarını ve 2015 yılı turizminden neler beklediklerini sizler için derledik.

yunanistan

İŞTE YUNANİSTAN VE MISIR TURİZMİNDEN ÖNEMLİ NOTLAR… 

YUNANİSTAN, 2014 yılını rekorla bitirmeye hazırlanıyor. Yunanistan’ın  2014 yılı 10 aylık verilerine göz attığımızda, geçtiğimiz yıla göre yüzde 15’lik bir artış olduğunu görmekteyiz. Türkiye’nin turizmde Akdeniz çanağındaki rakiplerinden Yunanistan, geçtiğimiz yıl toparlanma sürecinin ardından bu yıl Akdeniz’in en kârlı ülkesi olarak öne çıktı.

 Yunan turizm tanıtma ve pazarlama kuruluşu Marketing Greece, 2014’ün yüzde 15’lik artışla 23 milyon yabancı ziyaretçe kapanacağını öngörüyor. Ülke, ilk 10 ayda 21,5 milyon yabancı ziyaretçi ağırladı. Yunanistan turizminde bu yıl özellikle nisan ve ekim aylarının belirleyici olduğu belirtiliyor. Nisan ayında yabancı ziyaretçide yüzde 36,4 artış yakalayan Yunanistan’a, ekimde ise geçen yılın aynı dönemine göre 23,5 daha fazla yabancı ziyaretçi geldi.

YUNANİSTAN, 2015 YILI TURİZMİNDEN NELER BEKLİYOR?

Yunan Turizm İşletmeleri Birliği’nin (SETE) konferansında konuşan Yunanistan Turizm Bakanı Olga Kefaloyanni, “2015 kritik bir yıl olacak ve hiçbir fırsat boşa gitmemeli” açıklamalarını yaptı.

 SETE’nin Yunan turizmine yönelik katkısına atıfta bulunan Olga Kefaloyanni “Gelecek yıl, sadece Yunanistan’a gelecek turistler ve turizmden elde edilecek gelirler açısından değil, aynı zamanda yatırımlar açısından da önemli bir yıl olacak” diye konuştu. Turizm Bakanlığı’nın yatırımcıları Yunanistan’a çekme çabalarının meyve vermeye başladığını ifade eden Kefaloyanni, yurtdışından gelen mesajların son derece olumlu olduğunu dile getirdi.

Bu yıl Yunan turizminin gidişatının konjonktürel olduğunu söyleyenlere ise Turizm Bakanı Kefaloyanni “Hiçbir şey tesadüfi değildir, aksine, vizyon, planlama ve siyasi irade bulunuyordu” dedi. Turizm Bakanlığı’nın faaliyetlerine de değinen Bakan Kefaloyanni, Yunanistan Turizm Kurumu’nun (EOT) uluslararası mevcudiyete sahip dinamik bir kuruma dönüştüğünü ve Samsung ile kısa süre önce sağlanan işbirliği anlaşmasının bunu tasdik ettiğini söyledi.

2015 yılı hedefleri arasında turizm fazlasının Yunan ekonomisine yansımasının ve turist dalgasının yılın bütün aylarına yayılmasının yer aldığını vurgulayan Olga Kefaloyanni “Yeni ajandamız, kruvaziyerler konusunda yeni politikalar ve Atina’nın Yunan turizminin başkentine dönüşmesi için inisiyatifler içeriyor” şeklinde konuştu.

2014 YILININ PARLAYAN YILDIZI MISIR

Mısır, ekonomik ve siyasi karışıklıkların altından kalkarak 2014 yılı turizminin parlayan yıldızı oldu. Ve bu durum 2015 yılında da devam edeceğe benziyor.

Hükümetin Avrupa ülkeleriyle işbirliği ve güvene dayalı turizm politikaları ile işte 2015 yılından beklentileri…

mısır-2

2015 YILINDA  DA MISIR TURİZMİ YÜKSELECEK

Uzun yıllarda talihsizliklerin peşini bırakmadığı Mısır turizmi hızlıca normale dönüşüyor.

Mısır turizm Bakanı Hişam Zaazou , 2015 yılından umutlu. Reuters haber ajansının yayınladığı haberine göre üç yıldan beri siyasi çalkantılardan, şiddet eylemlerinden ve darbelerden kötü etkilenen Mısır turizmi, Zaazou´nun beklentilerine göre 2015 yılında düzelecektir.

 Reuters ile bir söyleşi yapan Mısır turizm bakanı Hişam Zaazou, turist sayılarının 2015 yılında 14,7 milyona kadar çıkacağını söyledi.

 Zaazou´ya göre Mısır´ın en önemli turizm artısı olan kıyı resortları ve antik ören yerlerinin yanı sıra çöl safari, trekking ve wellness turizmi de geliştirilecek.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.