RAMAZAN AYINDA SEBZE MEYVE FİYATLARI ÇILDIRACAK

Güncel 12 Haziran, 18:38'de eklendi

 

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk, Ramazan ayında sebze ve meyvede yüzde 100’ün üzerinde fiyat artışı beklendiğini söyledi.

ramazanayindasebzemeyvefiyatlaricildiricak

Ramazan ayına doğru özellikle domates fiyatlarının artacağına işaret eden Öztürk, şöyle devam etti:

“Genel olarak bütün sebze ve meyvelerde artış bekliyoruz. Ramazan ayının en popüler meyvelerinden biri de kayısıdır. Türkiye’de en çok kayısı üretimi yapan Malatya’da bile bu ürün 5-6 liradan satılıyor. Geçen yıl 1 lira olan kaysının, yüzde 95’ini don vurdu. Dondan etkilenmeyen kısım da bu fiyatlardan işlem görüyor. Dolayısıyla meyvede kayısı, çilek ve kiraz gibi ürünler çok yüksek fiyatlarda olacak. Bilhassa domates, biber, salatalık, patlıcan gibi ürünlerde yüzde 100’ün üzerinde bir fiyat artışı olacağını tahmin ediyoruz.”

Meyve sebzede hastalık riski

Öztürk, yağıştan dolayı domates başta olmak üzere diğer meyve ve sebzelerde mantar hastalığı riskinin baş gösterdiğini, yağışların sürmesi ve havanın kapalı olması durumunda bu hastalığın önümüzde dönemde fiyatları etkileyebileceğini bildirdi.

Geçen yıllarda domates ve diğer bazı ürünlerde görülen “tuta” hastalığı ile ilgili bu yıl herhangi bir belirtinin ortaya çıkmadığını kaydeden Halil Öztürk, “Ana sıkıntımız önümüzdeki süreçte mantar hastalığıdır. Bu hastalığın da fiyatların çok yükselmesinde tetikleyici olacağını düşünmekteyiz. Bu da tüketiciye yansıyacak” diye konuştu.

 

Halil Öztürk, yaz meyvelerinde ise kısa vadede fiyat artışı beklenmediğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.