ROMANYA PAZARINA PASAPORT ENGELİ

Güncel, Sektörel Haberler, slide 2 Mart, 18:32'de eklendi

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Güneş, “Birçok AB ülke vatandaşı sadece kimlik belgesiyle ülkemize giriş yapabiliyorken Romen vatandaşları da bu hakka sahip olmalı ve pasaport uygulaması kaldırılmalı” dedi.

IMG_1412

Romanya’nın Bükreş şehrinde TTR 2016 Turizm Fuarı’nda Alanya tanıtımı yapıldı. 34’üncüsü düzenlenen Romexpo’da Alanya’yı Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Genel Sekreteri Elvan Güneş temsil etti. Romanya turizm pazarının nabzını tutan Güneş, yaptığı görüşmeleri ve izlenimlerini şöyle aktardı:

“KATILIMCI SAYISI ARTTI”

Bulgaristan Turizm Tanıtma Müşavirimiz Sayın Cemal Tekkanat koordinasyonunda gerçekleştirilen fuarda Bakanlık olarak 100 metrekare alan ve 24 katılımcıyla yer aldık. Geçen yıl 100 metrekare alanda 16 katılımcı vardı. Ayrıca Antalya Tanıtım A.Ş.’nin tanıtım faaliyetini de ALTAV olarak biz gerçekleştirdik.

“DAHA KAPSAMLI YER ALMALIYIZ”

Bu yıl fuarda geçen yıla göre daha çok katılım var. Bakanlık standına çok fazla talep olmasına rağmen 100 metrekareyle sınırlı kalmışız. Gelişen bu pazarda gelecek yıl en az 250 metrekare ile daha etkin ve kapsamlı yer almalıyız. Bu konudaki taleplerimizi Bulgaristan Tanıtma Müşavirimiz Sayın Cemal Tekkanat Bey’e ilettik.

“TÜRKİYE’YE KARŞI SEMPATİLERİ VAR”

Romanya’nın nüfusu yaklaşık 22 milyon. Geçen yıl Türkiye’ye 445 bin Romen vatandaşı gelmiş. 2015 yılında yaklaşık yüzde 5 artış olmuş. Romen vatandaşlarının Türkiye’ye karşı bir sempatisi var. Ortak tarihimiz, ortak değerlerimiz var. Balkanlar’da bize ön yargısı olmayan bir ülke ve burada Türkiye’nin imajı çok iyi. Tek problem son dönemde yaşanan terör olayları.

“TANITIM OFİSİ AÇILMALI”

Kültür ve Turizm Bakanlığı burada henüz bir tanıtım ofisi açmamış durumda. Bulgaristan Müşavirliği üzerinden faaliyetler yürütülüyor. Anladığımız kadarıyla Romanya pazarı için Bakanlığın ayırmış olduğu ayrı bir bütçe de yok. Bizce Bakanlığımız öncelikle burada bir müşavirlik açmalı. Reklam ve tanıtım faaliyetleri ile Romenlerin ülkemize olan bu ilgisini fırsata çevirmeli. Tur operatörlerinin beklentilerine göre hareket etmeli.

“KRİZ AVANTAJA DÖNEBİLİR”

Bazı operatörlerde uçak planlamaları geçen yıl ile aynı kalırken bazı operatörlerde de artış söz konusu. Rus pazarının daralmasından dolayı yapılan indirimleri fırsata çevirmeye çalışan bir pazar. Ankara’daki terör olaylarından dolayı ön rezervasyonlarda bir durgunluk yaşanmış fakat önümüzdeki günlerde gelecek güzel haberlerle geçen yılın çok üstünde artış sağlayabileceğimiz izlenimi edindim.

“BİR PASAPORTUN MALİYETİ YAKLAŞIK 100 EURO”

Yakın olmasından dolayı bu pazarın ilk tercih ettiği ülke Bulgaristan. Ardından Yunanistan, İspanya, İtalya ve Türkiye geliyor. Romenlere göre diğer ülkeleri öncelikli tercih etmelerinin sebebi, hem güvenlik problemi yok hem de kimlik kartları ile rahat geçiş yapabiliyorlar. Türkiye’ye gelmeleri için pasaport çıkartmaları gerekli. Bir pasaportun maliyeti yaklaşık 100 euro. 4 kişilik bir aile için 400 euro demek.

“PASAPORT KONUSU YETKİLİLERE İLETİLDİ”

Diğer AB ülke vatandaşları sadece kimlikle ülkemize giriş yapabiliyorken Romen vatandaşlarına uygulanan pasaport zorunluluğu kaldırılmalı. Standımızı ziyaret eden Büyükelçimiz Sayın Koray Ertaş ve Ticaret Müşavirimiz Sayın Muharrem Aksoy Bey’e bu konuyla alakalı hükümetin çözüm üretmesini beklediğimizi ilettik.

“ALANYA’DA TANITIM FİLMLERİ ÇEKİLECEK”

ALTAV olarak basında ve medyada aktif yer almayı çok önemsiyoruz. Gittiğimiz bütün fuarlarda özellikle röportaj yapıyor ve sıfır ya da minumum maliyet ile basında yer almanın yollarını arıyoruz.  Yine bazı TV programlarına röportaj verdik ve Alanya’ya davet ettik.  Bakanlığımızın da katkılarıyla Alanya’da bu yıl tanıtım filmleri çektirmeyi planladık.

“CHRISTIAN TOUR 9 BİN RAKAMINI GEÇTİ”

Burada faaliyet gösteren Christian Tour geçen yıl toplamda 10 bin kişi getirmiş. Bu yıl 24 bin olarak planlama yapmış. Şu ana kadar erken rezervasyon satışları 9 bini geçmiş. Satışları çok iyi gidiyor ve haftada 7 uçak planlanmış. Çalışmaları 28 Nisan-10 Haziran tarihleri arasında olacak. Bu seneki Alanya’ya gelecek info gruplarına bir gün Alanya tanıtım gezisi önerdim ve bu konuya çok sıcak baktılar. ALTAV ile irtibata geçecekler.

“MR.PETER REZERVASYONLARINDA YÜZDE 10 EKSİLME VAR”

Diğer bir operatör olan Mr.Peter de geçen yıl 10 bin kişi getirmiş ve bu yıl da 10 bin olarak planlama yapılmış. Erken rezervasyon satışlarında yüzde 10 eksilme var. THY ile 50 uçuş anlaşmışlar. Boeing 737-800 tipi 189 koltuk kapasiteli uçaklarla haftada 3 kez uçuş yapacaklar. Aslında haftada 4 uçak planlamışlar fakat birini, riski azaltmak için iptal etmişler. Ayrıca acentanın sahibi Sayın Bedrettin Aykut, basın mensupları ağırlama konusunda bizlere destek olacak.

“KUŞADASI TUR REZERVASYONLARI YÜZDE 40 GERİDE”

Ayrıca Kuşadası Tur, yine Romanya’nın büyük acentalarından birisi konumunda. Planlamaları geçen sene ile aynı fakat erken rezervasyon satışları bu sene yüzde 40 geride. Air Bucharest ile mayıs ayında haftada 3 uçakla başlıyorlar. Haziran ayında haftada 9 uçakla 10 Ekim tarihine kadar devam edecekler. Öte yandan Pasa Tour’un  erken rezervasyon satışları geçen senenin altında. Rezeda Tour yetkilileriyle yaptığım görüşmede ise geçen yılki 2 bin 500 rakamını bu yıl da kendilerine hedef seçtiklerini belirttiler.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.