ROSTOURİSM: “LİSANS İPTALİNE İTİRAZLAR İNCELENİYOR, DEĞERLENDİRİLECEK”

Güncel, Sektörel Haberler, slide 22 Ocak, 11:20'de eklendi
Rostourism Başkanı Oleg Safonov, Türk tur operatörlerinin lisans iptali başvurularının yapılacak denetimlerden sonra değerlendirileceğini söyledi…
 Rusya Federal Turizm Ajansı (Rostourism) Başkanı Oleg Safonov, Türkiye’ye uygulanan yaptırımların ardından Tek Federal Kayıt’tan çıkartılan tur operatörlerinin yetkili makamların denetlemelerinin ardından tekrar kayıtlara geçebileceklerini bildirdi.
Safonov konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Tek federal kayıttan çıkartılan tur operatörlerinin bize sunduğu bilgilerin doğrulanması için yetkili organlara başvurduk. Bağımsız bir sonuç elde etmek istiyoruz. Şu anda aktif bir çalışma sürdürülüyor. Devlet Başkanı’nın kararnamesi doğrultusunda hareket ettiğimiz için kesinlikle yasal ve doğru karar almamız gerek, bu da demek oluyor ki yetkili makamlardan onay almamız gerek. Uzmanların sonuçlarını aldıktan sonra 5 iş günü içerisinde gerekli kararı vereceğiz.”
Rusya, kurucuları Türkiye vatandaşı veya Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kurulan tüzel kişi olan kuruluşların yürütemeyeceği faaliyet listesi açıklandı. Listede turizm sektörünün de yer alması üzerine Rostourism 19 tur operatörünün Federal Kayıt’tan çıkartıldığını bildirdi.
Federal Kayıt’tan çıkartılan tur operatörleri şunlar: 
ANEX Regionı
ANEX TUR Moskova
Sanmar Tur
Coral Travel
Pegas Touristik
Pegas Turs
Pegas Kazan
Pegas Ufa
Pegas Ekaterinburg
Pegas Krasnodar
Pegas Samara
Pegas Kemerovo
Pegas Perm
Pegas Riteil
Pegas Habarovsk
Pegas Surgut
Bentur Moskova
Attida  Travel
Renaissance Management
Rusya, Türkiye’ye turist kaçağını önlemeye çalışıyor
Öte yandan Rosturizm Başkanı Oleg Safonov, Rusya’da turizmin yüksek gelir getiren sektör haline gelmesi için tatil biletlerinin fiyatlarında indirim yapılması ve Mısır ile Türkiye’ye yasa dışı yollarla turist” kaçağını” engellemesi konusunda tavsiyelerde bulundu.
Turizmin gelecekte Rusya’nın en çok gelir getiren sektörü haline gelebileceğini ifade eden Safonov,”Turizm ulusal ekonominin en  çok gelir getiren sektör haline gelebilir ve önemli siyasi rol da oynayabilir. Hatta yurtdışındaki turistlerin bizim ülkemiz hakkında yalan yanlış bilgilerin yayınlanması konusunda ikna edilebilmesi için Rusya ‘Hafif güç’ bile olabilir. Tabii ki çok çalışmalıyız. Öncelikle tatil beldelerinin altyapısını ele almalıyız. Tur rehberlerinin eğitim almalarını ve otellerin sınıflandırılmasını yapmalıyız” dedi.
Rospotrebnadzor, Rusya’da bazı tur şirketlerinin Türkiye ve Mısır’a turist göndermek için üçüncü ülkeleri kullanmaya başladıklarını açıkladıktan sonra bazı milletvekillerinin dikkatini çekti. Bunun üzerine Safonov, şu anda yetkili birimin tur şirketlerini incelemeye aldığını, bu konuda ihlali olan tur firmalarının  İçişleri Bakanlığına ve Rospotrebnadzor’a bildirildiğini belirtti.
Tur firmaları incelemede
Konuyla ilgili açıklama yapan Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova da, “Aralık ayında tur firmalarını incelemeye aldık ve Türkiye’ye turist göndermek için farklı yolları seçtiklerini tespit ettik. İncelemelerimiz sonucunda cüzi fiyatlara komşu ülkelerin başkentlerine oradan da Türkiye’ye uçulabildiğini öğrendik.
Bu konuda net sayı elimizde yok ancak bu işi yapan tur firmalarından bazılarını da tespit ettik. Türkiye’ye bilet satan tur şirketlerine idari ceza verilecek. Türkiye’ye giden turistlerimizin can güvenliklerini riske attıklarını söyleyebiliriz.  Türkiye’deki patlamalar ve grip salgını risk faktörünü oluşturuyor” dedi. (Gazetem.ru)
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.