RTK BAŞKANI THOMAS BOSL UYARDI! “ACİLEN TEDBİR ALMAMIZ GEREKİYOR​

Güncel, Sektörel Haberler, slide 25 Kasım, 15:39'de eklendi

Resort Turizm Kongresi’nde konuşan RTK Başkanı Thomas Bosl, 2017 yılının zorlu bir yıl olacağını belirterek, “Birlikte çok çalışarak başarıyı yakalayabiliriz” dedi.

15151

Bosl’ün açıklamaları şöyle: “Bu sene zor bir yıl oldu. Avrupa ve Türkiye turizm sektörlerini sınayan bir yıl oldu. Bu krizi birlikte nasıl atlatırız bu konudaki fikrimi ortaya koymak bizim için önemli. Uzun yıllar başarılı olup böyle bir yıl yaşamak kolay değil. RTK olarak 8 bin partnerimiz var. Birkaç yüzü bizim seyahat acentamız. RTK Batı Avrupa’nın tamamında temsil ediliyor. RTK bürosu olmayan bir yerde kimse yaşamıyorduk. İnsanların yaşadığı her yerde varız. Almanların tatile bakış açılarını iyi bilmek gerekir. Almanya’da seyahat acentası birçok Avrupa ülkesine göre daha önemlidir. Çünkü müşteri yıllar boyunca o temsilci ile güven ilişkisi kurmuştur. Türkiye ile ilgili müşteri oradaki danışmanına oradaki danışmanına güvenerek tatile çıkar. Bunun bir sebebi de seyahat acentalarının aile şirketi olmasından kaynaklanıyor. Türkiye’ye yoğun bir şekilde turist gönderen ülkelerde yer alıyoruz. Türkiye için olumsuz haberlerin yapıldığı ülkelerde daha yoğun bir kampanya yapmamız gerekiyor.

Sizin yaşadığınız kriz bizi de çok sert vurdu. En önemli destinasyonlarda yaşanan kriz Almanya için de ciddi bir kriz yaratır. Siz meslektaşlarınız ve çalışanlarınız 30 yılda böyle bir başarı elde ettiniz. Bu başarının paydaşı olarak bundan gurur duyuyoruz. Bu ilişki bir siyasi kriz ile yıkılmasına müsaade edilmemeli. Aramızda bir ortaklık değil dostluk var. Son yıllarda sağlanan başarının teminini bu oluşturduğu için bunun üzerinde çalışarak başarıyı tekrar yakalamalıyız. 

Daha önceki ziyaretlerimde ‘otellerdeki kalitenizi ayakta tutun’ demiştim. Bunu nasıl başaracağız diye sormuştunuz? Bu bağlamda size organizasyonum adına sadece teşekkür ederim. Çünkü bu olumsuzluklara rağmen kalitenizi korumayı başardınız. 

2016 yılında Almanya piyasasında yüzde 31 düşüş var ve bu düşüş bizim canımızı acıtıyor. Ama yılın başında çok daha ciddi bir düşüş bekleniyordu. 2017 yazını ele alırsak erken rezervasyonlardaki yüzde 58’lik düşüşü açıklamak lazım. Geçen sene aynı dönemde Türkiye ile ilgili rakamlar iyiydi. Ekim ayında Ankara saldırısı gerçekleştirildi. Ama siyasi anlamda daha sakin bir ortam vardı. Bu yüzde 58 düşüş hepimize ciddi bir uyarıdır. Buna birlikte tepki göstermezsek gelecek sene çok büyük bir yıkım olur. Bugünden gerekli tedbirleri almamız gerekiyor. Bu çalışmalar başlamalı. Çünkü Almanya’daki ana rezervasyon dönemi başlamak üzere. Bu insanlar kısa süreli tatil yapan insanlar değil. Aileleri Türkiye için ikna edebilirsiniz. Daha fazla fiyat düşüşünü de durdurmak istiyoruz. Çünkü bu otelleri ve bu kaliteyi bu fiyatlara satamıyorsak bu bizim başarısızlığımızdır. 

Türkiye’yi tekrar insanların odağına getirmeliyiz. Acenteler ile daha yoğun işbirliği olmalı. Uçuş imkanlarınızı da netleştirmelisiniz. Yakın zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığınız yakıt desteğini açıklayacak ama siyasi konularda da destek istiyoruz. Hızlı bir şekilde bir çözüm bulunması gerektiğini düşünüyorum. Önümüzdeki sezonda kısa vadeli tatillerin ön planda olacağını bugünden söylemek istemiyorum. Ben daha çok şuna atıfta bulunmak istiyorum. konvasiyonel olmayan yöntemlerle de müşteriyi motive edebiliriz. Rezervasyon değişikliği imkanı vermek daha doğru olacaktır. 

Türkiye’nin çeşitliliği çok önemli. Gerçekten önemli olan konulara eğilmeliyiz. Türkiye’de nasıl bir güvenlik var? Seyahat acentelerinin iletişim kanallarını lütfen kulanın. Seyahat acentalarına daha fazla destek verilmeli. Bir teşvik sistemi kurmak çok önemli. Bununla ilgili bonus kulübü sunduk. Bakandan olumlu sinyaller aldık. 

2017 zor bir yıl olacak. Birlikte daha güçlü işbirliğine ihtiyacımız olacak. Bizim kalbimizi kazandınız. Avrupa’da artık 8 bin seyahat acentanız var. Hep birlikte daha çok çalışarak tekrar başarıyı yakalayacağız.” 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.