Rus Büyükelçi: “Türkiye’de 88 Rus Turist Öldü”

Güncel 11 Eylül, 11:14'de eklendi

Rus Büyükelçi: “Türkiye’de 88 Rus Turist Öldü”

Son dönemde Türkiye’de tatil yapan bazı Rus turistlerin hayatlarını kaybettikleri üzücü vakalar Rusya basınında geniş yankı buluyor. Rus Büyükelçi Aleksey Yerhov konu ile ilgili açıklama yaptı.

Rus Büyükelçi Aleksey Yerhov

Bu yıl turizm sezonunun başlamasından bu yana Türkiye’de 88 Rus turistin öldüğü bildirildi.

Yerhov, RIA’ya yaptığı konuşmasında, turizm sezonu başladığından beri 88 Rusya vatandaşı turistin hayatını kaybettiğini söyledi.

Yerhov ayrıca Rus medyasına atıfta bulunarak verdiği demeçte sağlık durumu kötüleşen 40 turistin de Rusya’ya yollandığını duyurdu. Kazaların dışında yaklaşık 40 tıbbi vaka kaydedildi dedi.

Jerkhov, Türkiye’nin ikliminin, Rusya’nınkinden kökten farklı olduğunu ve turistlerin felç ve kalp krizi geçirmesiyle sonuçlandığını belirtti.

Büyükelçi, ölümlerin büyük ölçüde ani iklim değişikliğinden kaynaklanan kalp ve damar hastalıklarına dayandığını belirtti. “Daha çok ileri yaşlardaki turistler sorun yaşıyor.  Sıcak, nefes darlığı, yüksek nem… Bu faktörlerden dolayı kalp krizi, inme ve pek çok sorun yaşanabiliyor. Son dönemde turist otobüslerinin karıştığı trafik kazaları da sebepler arasında” açıklamalarında bulundu.

Türkiye Rus Büyükelçisi ölü ve yaralı sayısındaki artış sebebini, bu yıl Türkiye’ye giden Rus turist sayısındaki yükselişe bağladı. Yerhov, 2018 yılında 6 milyona yakın turist geldiğini, bu yıl daha da fazla artış beklendiğine vurgu yaptı.

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.