RUSLARIN YURT DIŞI İLGİSİ 2 YILDAN SONRA YENİDEN ARTTI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 5 Mayıs, 17:25'de eklendi

Rusya’da turizm sektöründe ekonomik krizin etkisiyle iki yıldır yaşanan daralmanın ardından yeniden canlanma başladı. Kommersant gazetesinin haberine göre, Rusya’da yurt dışı tur paketi satışları iki yıl aradan sonra artıya geçti.

RUSLAR

Rusya Tur Operatörleri Birliği, Rusya’da önümüzdeki yaz sezonunda yurt dışına tur paketi satışlarının geçen yıla kıyasla yüzde 5-20 artacağını tahmin ediyor.
TürkRus’un haberine göre, son dönemde rublenin dolar ve euro karşısında değer kazanmasının da Mayıs tatilinden başlayarak Rusya’da halkın yeniden “yurt dışı tatil” planı yapmaya başlamasında etken olduğu belirtiliyor.

‘TÜRKİYE VE MISIR YASAKLARI ENGEL DEĞİL’

Türkiye ve Mısır’a tur paketi satışlarının yasaklanmasının sektördeki canlılığın önünde engel oluşturmadığı, Yunanistan, Kıbrıs, Tunus gibi alternatif destinasyonların açığı kapatmaya çalıştığı belirtiliyor.
Uzmanlar “İyi zamanlarda yılda birkaç kez yurt dışı tatiline gitme gücünü kendinde bulanlar az değildi. Şu an sadece bir kez, ama yaz tatilinde deniz gitmek için yurt dışı planı yapanlar artttı” diyor.
Rosturizm’in verilerine göre, Rusya’da 2014 yılında yurt dışına satılan tur paketlerinin sayısı yüzde 4, geçen sene ise yüzde 31 azaldı.
Bu arada iç turizm talebinde ise yüzde 15 civarında artış yaşandığı belirtiliyor.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.