Rusya Havaalanlarında ‘Sigara Odalarına’ Onay

Güncel 17 Temmuz, 13:20'de eklendi

Rusya Havaalanlarında ‘Sigara Odalarına’ Onay

Rusya havaalanlarında sigara içme odalarının yeniden açılması yolundaki yasa tasarısı ilk oturumda onayladı.

rusya

Duma, havaalanlarında sigara odalarının serbest bırakılmasını öngören yasa tasarısını ilk oturumda onayladı. Medyada Türkiye’de “izin veren ülkeler” arasında örnek gösterildi.

Lenta.ru’nun haberine göre tasarıda, havaalanlarında güçlü havalandırma sistemlerine sahip özel odalarda sigara içilmesine verilmesi teklif ediliyordu.

Tasarı, sigara odalarından yalnızca bileti olan yolcuların yararlanabilmelerini kapsıyor.

Federasyon Konseyi Sosyal Politika Komitesi ise, havaalanlarında sigara içilmesine izin verilmesi halinde, diğer kamusal alanlarda da sigara odaları açılması gerektiğini savunarak tasarıya karşı çıkıyor. Yine de, uluslararası örneklere bakılarak sigara odalarına geri dönüleceği beklentisi yüksek.

Rusya’da 2013 yılında havaalanlarında sigara yasağı yürürlüğe girmişti.

Moskova’daki Vnukovo ve Şeremetyevo havaalanlarının yetkilileri sigara odalarına yeniden izin verilmesini talep etmişti.

Rusya’da eğitim, spor ve sağlık kuruluşlarının yakınlarında sigara içilmesi yasaklanırken, sigara içenlerin tren garı, toplu taşıma istasyonları ve havaalanları gibi yerlere en az 15 metre mesafede bulunmaları kuralı getirilmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türk Otelleri Rusya Pazarı İçin Fiyat İndiriyor!

Türk Otelleri Rusya Pazarı İçin Fiyat İndiriyor!

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR’dan yapılan açıklamada, doluluk oranlarının düşmesi nedeniyle Türkiye’deki  otellerin Rus tur operatörleri için verdikleri fiyatları düşürdükleri bildirildi. Açıklamada indirim oranlarının yüzde 10-15’i bulduğu belirtildi.

Türkrus’da yer alan habere göre ATOR açıklamasında, “Türkiye destinasyonlarında temmuz ve ağustos ayı özel fiyat tekliflerinde hissedilir derecede bir artış var. İndirim yüzde 10-15’i buluyor. Bu sezon fiyatları sert şekilde arttıran oteller müşteri kaçırdı. Rusya pazarında ‘son dakika’ rezervasyonlarında artış var” denildi.

ATOR verilerine göre bu yaz Türk otellerinde doluluk oranı yüzde 70-90 arası değişiyor. Geçen yılki başarılı sezonun ardından fiyatların arttırılmasının doluluk oranının düşmesinde etkili olduğu savunuldu. Bu yüzden bazı otellerin Rusya’daki tur operatörlerine indirim teklif ederek son dakika rezervasyonları ile doluluk oranını arttırmaya çalıştıkları iddia edildi.

Bu yıl yaşanan fiyat artışına rağmen Türkiye’nin pazarda açık ara lider olduğu, tur paketlerinin satışında yüzde 44 paya ulaştığı bildirildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.