RUSYA: PEGASUS VE ONUR VİZE BAŞVURUSUNU ZAMANINDA YAPMADI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 8 Ocak, 10:48'de eklendi
Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Temsilcisi Mariya Zaharova, Türk havayolu şirketlerinin uçuşlarını durdurmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi sonrasında Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı ekonomik yaptırımların yansımaları sürüyor.
Son olarak Türk özel havayolu şirketleri Pegasus ve Onur’un personellerine vize alamadıkları gerekçesiyle Rusya uçuşlarını durdurmaları ile ilgili olarak Rusya makamlarından açıklama geldi.
Gazetem.ru’daki habere göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Temsilcisi Mariya Zaharova, Türkiye Ulaştırma Bakanı’nın Pegasus Airlines ve Onur Air havayolu şirketlerinin uçuşları durdurmasının ardından Rusya’yı sebepsizce suçlayan açıklamalarından dolayı Moskova’nın rahatsız olduğunu bildirdi.
Daha önce Pegasus’un Rusya uçuşlarını 13 Ocak’a kadar durdurduğu, çünkü personellerin Rus hükümetinden vize alamadıkları açıklanmıştı. Bunun üzerine açıklama yapan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Bu uluslararası havacılık kurallarına aykırı” dedi.
Zaharova konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Türkiye Ulaştırma Bakanı’nın Pegasus Airlines ve Onur Air olmak üzere iki Türk havayolu şirketinin ülkemize uçuşlarını askıya almaları sebebiyle Rusya’yı suçlayan açıklamalarını rahatsızlıkla karşıladık. Türk Bakan’a Rusya karşıtı propagandalara dahil olmamasını, bunun yerine belirtilen Türk havayolu şirketleriyle ilgili durumun doğrusunu araştırmasını tavsiye etmek isteriz.”
Zaharova, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın çok önceden Türkiye’ye 1 Ocak’tan itibaren vize uygulayacağını bildirmesine rağmen Onur Air ve Pegasus’un yöneticilerinin personellerinin vizelerini zamanında düşünmedikleri için iki havayolu şirketinin 13-14 Ocak’a kadar uçuşlarını askıya almak zorunda kaldıklarının altını çizdi. Pegasus’un Rusya İstanbul Konsolosluğu’na vize talebini 6 Ocak’ta verdiği, Onur Air’in ise henüz talepte bulunmadığı belirtildi.
Zaharova şu şekilde devam etti:
“Zamanında bu sorunu çözen Turkish Airlines gerekli zamanda 380 pilot ve personeli için çok giriş çıkışlı yıllık vizesini aldı ve seferlerine planladığı şekilde devam ediyor. Biz bu konunun kabul edilemeyecek şekilde siyasallaştırılmasından uzağız ve diğer Türk havayolu şirketlerinin Turkish Airlines şirketinden örnek almalarını umuyoruz.”
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.