RUSYA, TÜRK TUR OPERATÖRLERİNİN LİSANSLARINI İPTAL ETTİ!

Güncel, Sektörel Haberler, slide 31 Aralık, 11:05'de eklendi

Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm, Rusya’da faaliyet gösteren Türk kökenli firmaları ve onların iştiraklerini tur operatörleri listesinden çıkardığını duyurdu. Bu şirketler turizm faaliyetinde bulunamayacak.

Rusya, Türkiye’ye Rus turistleri getiren Türk ortaklı Pegas, Coral ve Anex’in lisanslarını iptal etti. Geçtiğimiz günlerde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye yönelik yaptırımların belirli alanda faaliyet gösteren Türk vatandaşlarını kapsayacak şekilde genişletilmesini içeren kararnameyi imzalamıştı.Rus haber ajansı Tass’ta yer alan habere göre, kararname kapsamında, Rusya’da faaliyet gösteren Pegas Turistik,
Anex Tour ve Coral Travel grupları ve onlara bağlı 19 iştirak tur operatörleri listesinden çıkartıldı.İşte lisansı iptal edilen turizm şirketleri:

Pegas Touristik

Pegasus Tours

Pegasus Kazan

Pegasus Ufa

Pegas Yekaterinburg

Pegasus Krasnodar

Pegasus Samara

Pegas- Kemerovo

Pegasus Perm

Pegasus Retail

Pegasus Khabarovsk

Bentur Moscow

Sanmar Tour

Anex Tour

Coral Travel

Rönesans Gayrimenkul Yönetimi

Attida Travel

Öte yandan yapılan açıklamada, alınan kararın tüketicilerin durumunu olumsuz etkilemeyeceği bilgisine de yer verildi.

Yorumlar

Yazıya 5 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Cem Uzan 31 Aralık 2015

bu işten canları yanan, iflas edenler, ailesi dağılanlar ve intihar eden çok insan var. adam ülkesine güvenip milyon dolarlık iş ve anlaşma yapmış, cesaret diyip risk alıp elinde avucunda ne varsa ortaya koymuş çok insan var. ama ne oldu 1 gecede her şeyleri ellerinden gitti, sersefil perişan halde mal ve paralarını kurtarmaya çalışıyorlar ama nafile ruslar artık kuruş koklatmaz.en çok çiftçi zarar gördü ama bunu kör gözler görmez, insanların yüzlerce dönüm arazide senelik gıda anlaşmasına dayalı tonlarca ürünü ellerinde kaldı, çöp oldu emekleri, yazık değilmi bu insanlara.turizmi söylemeye bile gerek yok, bu yaz bunun feedback ini göreceğiz, onbinlerce işleteme var milyardolarlık iş potansiyeli nelere kuban edilip, bir takım şeyler kimlere peşkeş çekilecek hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Ersin Akbaş 31 Aralık 2015

çiftçiye ve turizmciye üzüleni anlamıyorum.
açın antalya kırsalında en çok hangi parti oy almış bakın.
çiftçi kadar çıkarcı, 3 gün sonrasını hesap edemeyen, uzun vadeli iş yapmasına rağmen senelik yaşayan ama kalabalık olduğu için ülkenin geleceğini belirleyen başka bir grup daha yok.
batı avrupa’nın çiftçisi köyünde kalıp çiftçiliğe devam ediyor, ya da yerel orta ölçekli yatırımlar sayesinde memleketinde aldığı mesleki eğitime uygun iş bulabiliyorken (mesleki eğitim şart) bizimkiler ya üç kuruşa, modern teknikleri yarım yamalak kullanarak kötü tarım yapıyorlar, ya şehre göçüp gecekondu mahallelerini dolduran niteliksiz ve fakir kalabalıklara karışıyorlar ya da eğer yöreye turizm gelmişse tarlalarını satıp parayı araba ve dandik evlere yatırdıktan sonra su sporları, otelde komilik, çanta taşımacılık, tipik turizm esnaflığı (kazık +taciz) ya da taksicilik gibi mesleki formasyon gerektirmeyen işlerde çalışarak sınıf atladıklarını sanıyorlar.
rusya’ya güvenip hıyar ekmiş, şimdi ağlıyor. hadi ordan!
turizm için de aynısı geçerli. turizm senin cari açığının yarısını kapatan sektör.
80ler ve 90larda turzim patladığında, henüz plajlarımız bakir, kasabalarımız otantik ve ufak sahil beldeleri kendi halinde takılırken gelen turist alman orta üst ve üst sınıf mensuplarıydı.
robinson club gibi köklü ve kaliteli zincirler yatırım yaptılar, hatta bu zincirlerin ilk kadroları bir üniversite gibi çalışarak daha sonra açılacak otellerin kadrolarını yetiştirdiler.
sonuç?
robinson mesela türkiye’yi terk etti. böyle olmaz dedikçe daha çok otel açıldı.
neden? ankara’da tanıdığı olan bütün kodamanlar kendilerine otel arazisi tahsis ettirdiler.
sonuç? izmirden gazipaşa’ya kadar bütün sahili aralıksız işgal eden bir otel seddi, ve bu otellere gelen alt sınıf, her şey dahil sistemini seven kalitesiz turist.
parayı sadece patron kazanıyor. o da eğer acentadan para kalırsa. sistem bu. tarlada çalışmak istemeyip senenin altı ayı otelde komilik, altı ayı kahvede batakçılık yapanlar başımıza rusya uzmanı kesiliyor.
sonra rus turist gelmiyor diye ağlarsın. türkiye kadar muhteşem sahillere sahip bir ülkenin bu sahilleri mahvetmesi anlaşılır gibi değil. ama mevzubahis rant olunca gerisi teferruat. amerikalı, fransız, kanadalı turist gelmeyince ruslar gelmiyor diye ağlarsın böyle.
her şeyin içine yapısal olarak edip sonra ağlamanın manası yok.

Can Tayfun 31 Aralık 2015

Ne olacak şimdi? İşsizler ve bataklar cennetine mi dönecek Turizm cenneti Antalya ve kurtuluş planı ayağıyla kimlere neler peşkeş çekilecek göreceğiz?
Expo 2016 veya iç turizm veya alternatif pazarlar neyi ne kadar kurtaracak göreceğiz ? Sadece 2,5 yıllık Antalyalı olmama rağmen ben bile bu sistem çöker, alternatif pazarlama kanalları olmazsa, her şey dahilde her sezon daha düşük profilde turist gelmeye devam ederse, hükümetin reformist bir turizm politikası olmazsa, deniz ve güneş harici turiste Antalya’nın markalaşması için farklı ve eğlenceli tüketim alternatifleri üretilmezse Antalya ‘da turizmin uçuruma koştuğunu söylüyordum ki malesef doğru çıktı. Sadece 2016 sezonunu kaybetmedik, bir şehrin geleceği ile oynandı bilesiniz. Tarımdan ve Antalya’da yaşayan, yatırım yapan veya aile kurmuş Ruslardan bahsetmiyorum, bu apayrı bir yara. 2016 sonunda hasar kontrol yaparken veya her şeyi kaybettiğini idrak ettiğinde sektörün Kocabaşları ve Antalyalılar hatanın faturasını kime kesecek merak ediyorum.

Nuri Nuri 31 Aralık 2015

Yerli halk icin uzulumuyorum,cunku onlar coktan sahip olduklari arsalari 500 kat fazla degerinde satarak zengin oldular.otel sahipleri icinde uzulmuyorum cunku onlar 6 ay calistaracagi bir isciden nasaya girecek bir cv bekleyip emeklerinin uzerinden fazlaca zengin oldular.esnafada uzulmuyorum cunku onlar portakal bahcelerine imarsiz ve izinsiz kurduklarlari dukkanlarinda cok cok zengin oldular.yabanci calisanlarada uzulmuyorum(azeri,ahiskali,vs vs) cunku onlar egolarini ve ceplerini bol bol doldurup gittikleri 3.dunya ulkelerinde cok da rahat yasiyorlar. taksicilere hic uzulmuyorum onlar taksimetre bile acsan tutmiyacak degerlerde yolcu tasidiklarindan bayagi zengin oldular.patron varken yalaka olan patron yok iken kral olan otel mudurlerinede acimiyorum cunku onlar bir sekilde bol bol avantalarini alip iyi zengin oldular(hepsi icin degil).Kalifiyeli gercek bir turizm ci icinde uzulmuyorum cunku onlar hayatlarina bilgileri ile bir sekilde devam ettirip farkli yerlerdede olsa surdurebilecek insanlardir.Tek ve gercekten uzulecegim sey ise turkiyenin markalasmis bir turizm sehri ve cenneti olan antalyanin bir ucak dustu diye sacma sapan bir politikanin sayesinde icinde hayaleri ve yasamlari tukenen insanlarin oldugu bir copluge donecek ona uzulurum.Allah vatamiza ve milletimize hayirlisi nasip etsin.