Rusya’da Bireysel Kredi Borçlarında 5 Yılın Rekoru

Güncel 12 Nisan, 16:50'de eklendi

Rusya’da halkın kredi borçları kabarmaya devam ediyor.

kredi rusya

Bankalara olan toplam bireysel kredi borcu 2018 yılındaki yüzde 22,4 artışla 14,9 trilyon rubleye (226,7 milyar dolar) yükseldi.  Rusya vatandaşlarının kredi ödemelerinin gelirlerine oranı, ekonomik krizin başladığı 2014 yılındaki rekor seviyeye yaklaştı.

Merkez Bankası verilerine göre, Rusya halkının aylık ortalama kredi ödemelerinin gelirlerine oranı yüzde 9,9’u buldu. Bu oran 2014 yılında yüzde 10,4’e kadar yükselmişti.

İpotekli Krediler Uzun Vadeli ve Düşük Faizli

RBK’nın haberine göre, borç yükündeki artışın büyük ölçüde teminatsız tüketici kredilerindeki artıştan kaynaklandığını belirten Rusya Merkez Bankası Mali İstikrar Dairesi Müdürü Yelizaveta Danilova, “Halkın konut kredilerindeki borç yükü ise yavaş artıyor. Çünkü ipotekli krediler uzun vadeli ve düşük faizli” dedi.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Kseniya Yudayeva, teminatsız kedilerdeki artışın endişe verici olduğunu açıklamıştı.

Devlet İstatistik Servisi Rosstat’ın verilerine göre, Rusya’da halkın tasarrufa ayırdığı gelirlerinin payı, 2018 yılında son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi./ Turkrus

Rusya'da

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turistler Göz Alıcı Sadelik İstiyor

Turistler Sadelik İstiyor

Dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler toplu ürünlerden bıktı.

En azından Euromonitor’un araştırması yeni bir trend ortaya koydu, kalabalığın arasından sıyrılma arzusu. Turizmi ilgilendiren bu raporun bir kısmını sizin için derledik.

 

Ancak araştırma sonuçları bazı uzmanlar için Tartışma Konusu

Örneğin;  TBS Grubu Genel Müdürü Rashad Mammadov, Rusya için bütün bunların 20 yıl boyunca geçerli olacağından emin. Bazı uzmanlara göre ise; kalite ve benzersizliğin her zaman parası olan insanlar için geçerli olduğu.

Kişiselleştirme Zaten Artmakta

Rusya’da kitle turlarından talepleri daha kişiselleştirilmiş olanlara yönlendirme eğilimi zaten var. “Gerçekten de, insanlar şimdilerde seyahat edecek çok paraya sahip değil. Ancak, standart bir bilet bile satın alan müşteriler, “Her Şey Dahil” sisteminin yalnızca fiyatı ve kullanılabilirliği ile değil, aynı zamanda otel dışında nasıl zaman geçirecekleriyle de ilgileniyorlar. Yani, kitlesel üründe, insanlar “takımdan ayrı” ve benzersiz bir deneyim edinme fırsatı arıyorlar ”diyor Lyubov Pykova.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.