Rusya’dan Dış Uçuşlar için İki Kriter

Güncel 10 Temmuz, 11:10'de eklendi

Rusya’dan Dış Uçuşlar için İki Kriter

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, yurt dışı uçuşların başlaması için uygulanması planlanan kriterleri açıkladı.

rusya'dan

Lomidze, Rusya’nın hangi ülkelere ne zaman uçuşlara başlanacağını “Kovid-19 salgınındaki gidişata göre” belirlediğini ve Rospodrebnadzor tarafından bir liste oluşturulduğunu  belirtti.

 

Buna göre hükümetin iki kriter belirlemesi bekleniyor:

 

1- Rusya Ulaştırma Bakanlığı, öncelikle epidemideki ikinci dalga verilerini değerlendirerek seferlere başlanacak ülkelerin listesini onaylayacak. Bunun “hemen” olması beklenmiyor.
2- Bu ülkeler belirlenirken, Rus turistleri kabule dip etmeyeceklerine de bakılacak. Örneğin şu an AB ülkeleri Rus turistleri kabul etmediği için, bu ülkelere uçuşların hemen başlaması beklenmiyor.

 

İkinci kriter Türkiye açısından sorun yaratmıyor. Medyaya yansıyan ilk listede bulunmayan Türkiye’nin, Kovid-19 açısından henüz “riskli ülkeler” grubunda sayıldığı anlaşılıyor.

 

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Türkiye gibi Rus turistler arasında tatil için popüler olan ülkelere uçuşların eylül sonu-ekim dönemi öncesinde başlamasının pek mümkün olmadığını söylemişti.

 

Govorit Moskva radyosunda konuşan Lomidze, yurt dışı uçuşlarının ne zaman başlayabileceği ihtimali konusunda “Herhangi bir turistik noktaya uçuşların başlaması temmuz sonuna kadar son derece düşük ihtimal, yüzde 99 oranla böyle bir şey olmayacak. Ağustos ayı gerçekten büyük soru işareti. Şu an için en iyimser senaryo, eylül sonu-ekim” demişti.

 

Lomidze, “Eylül sonu-ekim başında uçuşların başlamasından söz edecek olursak, temel olarak Akdeniz ülkelerini kastediyoruz, Türkiye de buna dahil. Yani son 10 yıldır en çok tercih edilen turistik noktalar arasında ilk beşe giren yerler. Asya, Tayland, Vietnam, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail de herkesin beklediği yerler arasında, ancak buralar için henüz tahminler muğlak. Kötümser tahminler ise aralıkta başlayacağı yönünde” ifadelerini kullanmıştı.

 

Rusya salgın nedeniyle 27 Mart’ta diğer ülkelerle olan uçuşları durdurmuştu.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.