RUSYA’DAN VATANDAŞLARINA ‘O ÜLKELERE GİTMEYİN’ ÇAĞRISI

Güncel 12 Nisan, 15:12'de eklendi

24011732

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus vatandaşlarına ABD ile aralarında suçluların iadesi anlaşması bulunan ülkelere gitmemelerini tavsiye etti. Çağrının Rusya karşıtı yaptırımların artmasından kaynaklandığı belirtildi. ABD ile arasında suçlu iadesi anlaşması olan 109 ülke içinde Türkiye de bulunuyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı “Vatandaşlarımıza önemle duyurulur” başlığı altında yayımladığı bildiride, “ABD ile aralarında suçluların iadesi anlaşması bulunan ülkeleri ziyaret etmekten kaçının. ABD, vatandaşlarımızı oralarda resmen avlıyor. Kaçırılabilirsiniz” uyarısı yaptı.

Uyarının Ukrayna’daki gelişmelerle direkt ilişkisi bulunduğu da belirtilen bildiride şöyle denildi: “ABD yönetimi ısrarlı biçimde Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını tanımamaktadır. Uluslararası hukuka tamamen uygun gerçekleşen bu birleşme yüzünden Rusya’ya karşı ‘Amerikan adaleti’ kavramı tarzında bir dizi yaptırım uygulanmaya başlamıştır. ABD yönetiminin uygulamaya başlattığı yaptırımların en vahim ve tehlikeli olanı ise üçüncü ülkeleri ziyaret eden vatandaşlarımızı ilgilendiriyor. ABD ile suçluların iadesi anlaşması bulunan ülkelerdeki vatandaşlarımız Washington’un talebi üzerine tutuklanabiliyor ve ABD’ye teslim edilebiliyor. Bu yüzden ABD ile anlaşması bulunan 109 ülkenin ziyaret edilmesi sakıncalıdır”.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın yayımladığı ülkeler listesini duyuran Rus basını, “Şüphesiz bu uyarı en fazla Türkiye’yi ziyaret edecek vatandaşlarımızı ilgilendiriyor. Geçen yıl 18 milyon vatandaşımız ülke dışına çıkış yapmıştı. Bu 18 milyondan 3 milyonu ise Türkiye’yi ziyaret etmişti. Türkiye ile ABD arasında suçluların iadesi anlaşması  1979 yılında imzalanmıştı” yorumu yaptı.

Rusya yönetiminin vatandaşlarına yaptığı bu çağrıyı farklı okuyan Kiev’deki yeni Ukrayna yönetimi ise, “Moskova uyduruk gerekçelerle vatandaşlarını ABDyle korkutuyor. Asıl amaçları vatandaşlarını işgal ettikleri Kırım’a yönlendirmek. Bu yıl neredeyse zoraki Kırım’a 6 milyon turist yollamak istiyorlar” açıklaması yaptı.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.