Rusya’nın En Kirli Şehirleri Belirlendi

Güncel 9 Ağustos, 10:31'de eklendi

Rusya’nın En Kirli Şehirleri Belirlendi

Rusya’da en kötü çevre koşullarına sahip kentler belirlendi.

hava kirliliği

En büyük 200 kentte yapılan ankete göre, ülkede hava kirliliğinin en fazla olduğu şehirler Kiselyovsk, Belovo, Norilsk, Vorkuta ve Yakutsk. Moskova ve St. Petersburg görece iyi durumda.

Emlak portalı Domofond’un anketine 90 bin kişi katıldı. Rusya genelinde vatandaşların yaşadıkları şehrin ekolojik durumundan duyduğu memnuniyet 10 üzerinden 6,6 olarak hesaplandı.

200 şehir arasında en yüksek puanı 8,8 ile Gelencik alırken, Eysk 8,7, Soçi ve Yessentuki 8,6’şar puan topladı.

En düşük puan 10 üzerinden 1,8 ile Norilsk’in oldu. Şehrin sakinleri havanın kükürt koktuğundan ve ağza sürekli asit ve yanmış plastik tadı geldiğinden şikayetçi.

Ankette başkent Moskova 7,2 puan toplarken St. Petersburg 6,8 ile Rusya ortalamasına yakın bir puan aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rusya’ya Vizesiz Seyahat Bugün İtibariyle Başlıyor

Rusya’ya Vizesiz Seyahat Bugün İtibariyle Başlıyor

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Rusya’ya vizesiz seyahat etme imkanı bugünden itibaren başlıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapıldı:

“Rusya Federasyonu tarafından hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarımıza vize muafiyeti uygulanacaktır.”

Rusya Devlet Başkanı  Putin, hizmet ve hususi pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Rusya’ya girişi için 25 Temmuz’da imzaladığı bir kararnameyle vize ve görevlendirme şartı aranması uygulamasına son verdi. Vizesiz seyahatin ne zaman başlayacağı da belli oldu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan vizesiz seyahat uygulamasına ilişkin yapılan açıklama şöyle: “Rusya Federasyonu ile yürütülen vize istişareleri çerçevesinde, karşılıklı olarak resmi pasaport hamillerine vize muafiyeti sağlanmıştır. Rusya Federasyonu tarafından Hizmet ve Hususi pasaport hamili vatandaşlarımıza vize muafiyeti uygulanacaktır. Hizmet pasaportu sahibi Rusya Federasyonu vatandaşları da ülkemize seyahatlerinde vize serbestisinden faydalanacaktır.

Uluslararası taşımacılık yapan sürücülere yine karşılıklılık temelinde vize muafiyeti uygulanacaktır. Söz konusu karşılıklı vize serbestisi bugünden itibaren geçerli olacak. Vize muafiyetine ilişkin anlaşma  12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanmıştı, 7 Ağustos 2019 tarihi itibariyle de kısmen tekrar yürürlüğe girdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.