RUSYA’YI KAZANDIK, AVRUPA’YI KAYBETTİK

Güncel, Sektörel Haberler, slide 22 Haziran, 10:02'de eklendi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, turizmde Rusya pazarını geri kazanırken, Avrupa pazarının kaybedildiğini söyledi. Çetin, Mayıs ayında Almanya’daki gerilemenin yüzde 41 olduğunu belirtti.

ATSO’nun Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, Türkiye’de ilk defa bir ticaret ve sanayi odasının etik belgesi verdiğini söyledi.

“ANTALYA’DA YAZ VE KIŞ İSTİHDAM FARKI 100 BİNDİR”

Son günlerde istihdam desteğiyle SGK’ya kayıtlı istihdamın 1 milyon 400 bin arttığını dile getiren ATSO Başkanı Davut Çetin, “Bunun yüzde 10’unun Antalya’dan kaynaklandığı, İstanbul’dan sonra Antalya’nın geldiği açıklandı. Biz daha önce turizm nedeniyle bizim bu sayıya ulaşacağımızı söylemiştik. SGK verileri açıklamadığı için detayları göremiyoruz. Antalya’da zaten normalde yaz ve kış istihdam farkı 100 bindir.

Mevsimsel istihdamın öne çekilmesi bu konuda katkı yapmıştır. Sonuç olarak, ekonomi 2016’ya göre doğal olarak daha iyi gitmektedir, bununla birlikte yatırım ve genç istihdamı cephesinde sorunlar bitmiş değildir. Kayıtdışılık, enflasyon, işsizlik, cari açık, sanayi yatırımlarının zayıflığı gibi sorunları unutmayalım” diye konuştu.

“TURİZMDE ANTALYA SEZONA TÜRKİYE’DEN DAHA İYİ BAŞLADI”

Turizmde Antalya’nın sezona Türkiye’den daha iyi başladığını belirten Başkan Davut Çetin, “Türkiye’ye gelen turist sayısı ilk dört ayda geçen yıl ile aynı düzeyde kalmıştır. İstanbul’a gelen turist sayısı nisan ayında geçen yılın yüzde 5 gerisindedir. Antalya’da ise Nisan ayında yüzde 38, Mayıs ayında yüzde 65 artış kaydetmiştir. Son günlerdeki eğilim devam ederse 6 ayda geçen yıla göre yüzde 50 artış göreceğiz ve yılı 9 milyonlar düzeyinde tamamlayabileceğiz. Bunu söylerken hemen şunu da kaydedelim, 2015’e göre yüzde 25, 2014’e göre yüzde 30 gerideyiz. Bu nedenle geçen yıldan iyiyiz, fakat turizmde ve ticarette yüzlerin gülmesi zaman alacaktır” dedi.

Turizmde Rusya pazarını geri kazandıklarını ancak Avrupa pazarını kaybettiklerini söyleyen ATSO Başkanı Davut Çetin, Mayıs ayında Almanya’daki gerilemenin yüzde 41 olduğunu belirtti. Çetin, “2015’te Almanya’dan ziyaretçi sayısı 3 milyondu. Geçen yıl 2 milyona düştü ve bu yıl düşüş devam ediyor. 2015’e göre Batı Avrupa ülkelerindeki pazar kaybımız 2,5 milyonu aşacak gibi görünmektedir. Temmuz, Ağustos aylarında son dakika satışları artarsa biraz daha iyi olacaktır. Bizim oturup kendi evimizi, kapımızın önünü süpürme zamanıdır. Geçen yıl hayatta kalmaya çalıştık, artık daha soğukkanlı bir biçimde geleceği konuşmalıyız” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE FESTİVALİ’Nİ AVRUPA’DA DÜZENLEMELİYİZ”

Geçen hafta Rusya’da Bakanlık tarafından Türkiye festivali düzenlendiklerini dile getiren Başkan Çetin, “Bazı kentlerimizle birlikte Antalya olarak biz de yer aldık. Bu festival bir kültür festivali gibi organize edildi ve Rus halkı tarafından güzel ilgi gördü. İlgiyi zaten havalimanında, uçaklarda gördük. Bu festivalin Avrupa ülkelerinde de düzenlenmesinin yararlı olacağı görüşündeyiz. Festival için valimiz çok çaba harcamıştır, kendilerine teşekkür ediyoruz. Sadece belediye başkanlarımızın katılamaması üzüntü verici olmuştur” dedi. (DHA)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.