Sağlık Bakanlığı’ndan Termal Tesisler İle İlgili Yeni Karar Ne?

Güncel 15 Ağustos, 13:23'de eklendi

Sağlık Bakanlığı’ndan Termal Tesisler İle İlgili Yeni Karar Ne?

Sağlık bakanlığı, Türkiye’de sayısı 264 olan termal tesisler, 8 talassoterapi, 8 peloid (çamur) tesisi ile ilgili bilgileri kaplica.saglik.gov.tr adresinden yayınlayacak.

Termal Tesisler

 

Ülke genelindeki tüm termal sular ile ilgili bilgiler kaplica.saglik.gov.tr adresinden kolaylıkla görüntülenebilecek.

Tesislerin niteliği, termal suyun sıcaklığı, hangi hastalıklara iyi geldiği, tedavi birimleri ve işletmeci bilgisi öğrenilebilecek.

Konuyla ilgili bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ülke genelinde 40 ilde 264 termal tesis, 3 ilde 8 talassoterapi (deniz suyu), 5 ilde ise 8 peloid (çamur) tesisinin Bakanlığın izniyle hizmet verdiğini söyledi.

Geçmişten günümüze Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana önemli bir yeri olan kaplıcaların şifalı özelliklerinin belirlenmesi ve tesislerin işletilmesine yönelik ilk tüzüğün 1930 yılında yayınlandığı bilgisini veren Koca, “Senelerdir bilimsel gelişmelere eş olarak yapılan düzenlemeler ile termal tesislerin modern standartları karşılaması sağlandı. Günümüzde de termal tesislerin sağlık standartları Bakanlığımızın Tıbbi Değerlendirme Kurulu tarafından araştırılıyor ve şifalı özellikleri belirleniyor. Tesislerin bilgi ve verileri elektronik ortamda takip edilip sürekli olarak güncellenirken aynı zamanda tesis izni Bakanlığımız tarafından verilen işletmeler de sürekli denetleniyor.

Halkımız https://kaplica.saglik.gov.tr adresinden ülke genelindeki tüm kaplıcalar hakkında bilgi sahibi alacak ve gideceği tesisi kolaylıkla seçebilecek” dedi.

 

Gm Dergi’nin diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Termal Turizmde Tarih Tekerrür Etsin İstiyoruz!

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.