Sahiller Bayram Sonrası Atık İstilasında

Güncel 16 Ağustos, 16:20'de eklendi

Sahiller Bayram Sonrası Atık İstilasında

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, diğer tatil dönemlerinde olduğu gibi Kurban Bayramı tatili sonrasında da özellikle sahil kentlerinde geride tonlarca plastik atıklarının kaldığına dikkat çekti.

bayram tatil

“Bayram bitti, tatilciler çekilmeye başladı ama geriye plastik atıklarını bıraktılar” diyen Budak, “Ne yazık ki sahil ve kent temizliği yeterli çözüm olmuyor. Plastik istilaları, denizleri, deniz canlılarını ve insan sağlığını tehdit eden boyutları çoktan aşmış durumda. Ve bu şekilde devam ederse ekolojik bilanço daha da vahim bir durum da olacak. Bu sebeple tek kullanımlık plastiklerin kullanımına yasaklama getirilmesini içeren kanun teklifimizi TBMM Başkanlığına ilettik” dedi.

“Denizlere toplam 150 milyon ton plastik bırakılıyor”

“Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı 2016 raporuna göre bugün dünyadaki denizlerde toplam 150 milyon ton plastik bırakılmakta ve her sene 5 ila 13 milyon ton plastik denize karışmaktadır.” İfadelerinde bulunan Budak, “Yapılan araştırmalara bakıldığında insanoğlu plastik tüketimine bu şekilde devam ederse 2050 yılında denizlerdeki plastiğin ağırlığı tüm deniz canlılarının toplam ağırlığını geçecek duruma gelecektir. Doğaya bırakılan yalnız bir plastik atık bile belli süre sonra parçalanarak milyonlarca mikroplastik parçacık haline dönüşmektedir. “dedi.

Türkiye en çok plastik atık taşınan ikinci ülke

Akdeniz’in kıyı şeridinde de kilometre başına günlük ortalama 5 kg plastik atığın sahile geldiğini belirten Bilim insanları, dalgaların kıyılarına en çok plastik atık taşıdığı ikinci ülkenin 12,1 bin tonla Türkiye olduğuna işaret etmektedir. Akdeniz’den alınan deniz örneklerinin yüzde 92,8’inde plastik görülürken, Akdeniz Havzası’nda 4 metrekareye 1 plastik atık düşmektedir. Sorunun büyük bir kısmını tek kullanımlık plastikler oluşturmaktadır. Marmara Denizi’nde bulunan her 10 çöpün 1 tanesi plastik, her 7 plastiğin 4 tanesi de kara kökenli. Karadeniz’de de her 10 çöpün 5 tanesi plastikten oluşuyor. Plastik üretimi ise bu olumsuz durumlara karşı son hızla devam ediyor. Dünyada Her sene üretimi yapılan 406 milyon ton plastiğin kabaca yüzde 40’ının tek kullanımlık olduğunu söylersek manzaranın ciddiyeti bir kez daha ortaya çıkacaktır.

“2021 itibariyle AB ülkeleri tek kullanımlık plastikleri yasaklıyor. Biz de bu durumla alakalı acilen harekete geçmeliyiz. Hem dünya hem de ülkemiz için plastik cehennemi haline gelmeye dur demeliyiz.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.