SAHİLLER UKRAYNALI TURİSTLE MORAL BULDU

Güncel, Sektörel Haberler, slide 22 Haziran, 13:06'de eklendi

Rus turist sayısındaki azalma nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Güney sahilleri, Ukraynalı turistle moral kazandı. Ukrayna’dan bu yıl 1 milyon turist bekleniyor. Bu hedefe ulaşmak için bütün ülke Türkiye reklamlarıyla donatıldı.

sahiller-ukraynali-turistle-moral-buldu-7230280

Rusya, uçak düşürme olayından sonra kendi vatandaşlarının Türkiye’ye tatile gitmelerini yasaklayınca, Türkiye bir anda 5 milyon turistten oldu. Güvenlik kaygısıyla Alman turist sayısında da bariz bir azalma olunca, Türk turizciler alternatif ülkelerden turist getirmek için çalışmalarına hız verdi. Çalışmaların odağında ise Ukrayna, İran ve Arap ülkeleri var. Türkiye bu ülkelerden daha fazla turist çekerek, açığı kapatmaya çalışıyor. Ukrayna’da havalimanları, billboard’lar, toplu taşıma araçları Türkiye’de tatile davet eden Reklamlarla donatıldı.

700 binden 1 milyona

Türkiye’ye 2013 yılında 34.9 milyon, 2014 yılında 36.8 milyon, 2015 yılında da 26.2 milyon turist geldi. Almanya’dan gelen turist sayısı 2013’te 5 milyon, 2014’te 5.2 milyon, 2015’te 5.5 milyon oldu. Rusya’dan gelen turist sayısı 2013’te 4.2 milyon, 2014’te 4.4 milyon, 2015’te de 3.6 milyon olarak gerçekleşti. Ukrayna’dan gelen turist sayısı 2013’te 756 bin, 2014’te 657 bin, 2015’te 749 bin kişi oldu.

‘Zam yapmazsanız…’

Marmaris’te incelemelerde bulunan Ukrayna Turizm Acenteleri Birliği Başkanı Oleksandr Novikovskyy, 2015’te Ukrayna’da Türkiye’ye 749 bin turist geldiğini belirterek, “Zam yapmazsanız bu yıl Türkiye’ye 1 milyon Ukraynalı gelir” dedi.

Novikovskyy, “Türkiye bize en yakın tatil yeri. Türkiye’yi çok seviyoruz. Kaliteli servis var, deniz güzel, her şey çok iyi. 500 dolarlık paket turla gelen Ukraynalılar Türkiye’de ortalama 200 dolarlık da alışveriş yapıyor” diye konuştu.

YDA Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Genel Müdürü Hamdi Güvenç de, Ukrayna’dan haftada 18 uçakla yaklaşık 5 bin turist geldiğini belirterek, “Ukrayna rekor kırıyor” diye konuştu.

Novikovskyy’nin zam endişesini sorduğumuz Türk turizmciler, zam kaygısının yersiz olduğunu ifade ederek, turist açığının önemli bir bölümünün Ukraynalı turistlerce kapatılacağını kaydettiler.

‘Fiyatlarımız cazip oteller dolacak’

Ali Onaran Prontotour Yönetim Kurulu Bşk.

“Yüksek sayılarda turist taşıyan tur operatorleri konaklama tesisleri ve havayolları ile çok önceden anlaşmalarını yapar. Boş oda olursa tur operatörlerine daha düşük fiyat verilebilir fakat bunun tam tersi, ‘aldığınız fiyatları artırıyoruz’ tavrı genelde olmaz, olmamalıdır. Ben Güneyin Temmuz – ağustosta dolacağını düşünüyorum ve fiyatların da Ukrayna pazarı dahil uygun fiyatlar ile pazarlanmaya devam edeceğini söyleyebilirim.

Ukrayna’dan gelen turist sayısı, Rus turistten doğan kaybı yüzde 10 karşılayabilir.

Ukrayna son iki yılda çok ciddi devalüasyon yaşamış, para birimi 3 kat değer kaybetmiş bir ekonomiye sahip, fiyatlarımızın cazip olması kesinlikle bu pazarda artış sağlamakta, artışın 150 bin kişi civarında olacağını öngörüyorum, milyon rakamına yaklaşılır.

Rusların Ukrayna üzerinden gelmesi az da olsa gerçekleşebiliyor fakat rakamlar büyük değil, Ukrayna  üzerinden akın akın gelen Rus turist olduğunu söylemek yanlış olur.”

‘Rus turist açığının üçte biri kapatılır’

Can Mergen Jolly Tur Yurtiçi Turlar Müdürü

“Paket turlara zam yapılması ihtimali açısından mevcut otellerin fiyatlarını artırması gibi bir durum söz konusu değil. Ukraynalı turist sayısının 1 milyona ulaşması halinde Rus turistlerden doğan açığın üçte bir oranında kapanması söz konusu olabilir.

Novikovskyy’nin beklentisini gerçekçi olarak değerlendirebilmek mümkün. Geçen yıl Ukrayna’dan Türkiye’ye 749 bin turist gelmiş. Bu durumda 1 milyon Ukraynalı turist hedefini gerçekçi olarak değerlendirebilmek mümkün.

Rusların Ukrayna üzerinden Türkiye’ye tatile gelmesi, bildiğim kadarıyla böyle bir giriş, uygulanan cezai müeyyideler nedeniyle pek söz konusu olamıyor. Evet, Rusların Ukrayna’dan Türkiye’ye giriş yapmaları söz konusu olabiliyor. Ancak, Türkiye vizesi takip edilebilir bir işlem. Ve bunun Rusya hükümeti tarafından tespit edilmesi halinde cezai işlemler uygulanıyor.”

‘1 milyon Ukraynalı gerçekçi bir hedef’

Tunç Batum Hilton Dalaman Genel Müdürü

“Paket turlara şu andaki ekonomik konjonktür nedeniyle kimsenin zam yapacağını zannetmiyorum. Ukrayna’dan yüzde 15 oranında bir kapasite artışı bekliyorum. Ayrıca, tatile çıkan nüfusun büyüklüğü açısından baktığınızda her iki ülkenin kapasitesi birbirinden çok farklı. Yine de 1 milyon Ukraynalı turist hedefi gerçekçidir ve gerçekleşebilir. Türkiye’ye tatile gelmeleri yasaklanan Rusların Ukrayna üzerinden Türkiye’ye tatile gelme ihtimalini düşük buluyorum. Deneyenler olsa da kaydadeğer bir geceleme yekunu yaratmayacaktır.”

‘Kalitesi ve fiyatıyla Türkiye tatil için en cazip ülke’

Tatiana Prokopenko Coral Travel Direktörü

“Mayıs ayından itibaren Ukranya’da ülke çapında bir reklam kampanyası başlattık. 280 billboard, 10 backlight ve Kiev havalimanında 1 megaboard ile ‘Love is Turkey’ kampanyasını yürütüyoruz. Ayrıca internet reklamları, troleybüs ve tramvaylar, yoğun radyo spotları ve sosyal medya etkinlikleri ile kampanyayı geniş kitlelere duyuruyoruz. Türkiye’ye dönük erken rezervasyon satışlarında büyük bir çıkış yakaladık. Bunun sene boyunca süreceğini ve son dakika satışları ile daha da hareketlilik kazanacağını düşünüyoruz.

Sezonun ilk çeyreğinde Türkiye ve İspanya’ya dönük erken rezervasyonda yüzde 165 artış sağladık. 2016 için yüzde 70 büyüme hedefliyoruz. 2016 hedefimiz, paket ve bilet satışlarında yüzde 70 büyüme ile toplam 200 bin müşteriye hizmet vermek.

Türkiye, herkesin hayaline ve bütçesine göre tatil seçeneklerini rahatça bulabileceği özgün bir ülke. Akdeniz ve Ege sahilleri, iklimi, plajları, doğal güzelliği, tarihi ve diğer imkanları ile sayısız seçenek sunuyor. Vizesiz giriş Ukrayna için büyük avantaj. Uçuş mesafesi, hizmet kalitesi ve fiyat rekabetini de ekleyince, Türkiye, tatil için en cazip ülke konumuna geliyor.”Milliyet/ Fehmi Genç

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.