Salda Gölü Davasında Ara Karar

Güncel 5 Ağustos, 13:18'de eklendi

Salda Gölü Davasında Ara Karar

Isparta İdare Mahkemesi, Salda Gölü’nde millet bahçesi inşa edilmesi projesinin iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle açılan davada verdiği ara kararı açıkladı.

salda gölü

Mahkeme, 5 gün içerisinde proje ve ihaleyle ilgili tüm belgeleri istedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine ait Sosyal Donatıları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi’ ihalesi, Yeşilova sakini 5 kişi tarafından yaklaşık bir hafta önce yargıya verildi.

Isparta İdare Mahkemesi 31 Temmuz’da yapılan ihalenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istenen davayla ilgili ara karar verdi.

Mahkeme, tüm belgelerle birlikte ihale kararını onaylayan şube veya birim tarafından gerçekleştirilen ihaleyle ilgili durumun ayrıntılı izah edilmesi talebinde de bulundu. Mahkeme oy birliğiyle söz konusu tüm belgelerin 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20. ve 20/A-f maddesi uyarınca davanın ivedi yargılama usulüne tabi olması sebebiyle ara karar süresinin 5 gün olarak belirlenmesine karar verdi.

Davayı açan Yeşilova sakinlerinin avukatı Münip Ermişkonuyla ilgili açıklama yaptı:

“Daha çok yürütmenin durdurulması taleplerinde süre kısaltması söz konusu. Bakanlık ve TOKİ’nin yanıtları vermek  ve tüm ihale dosyalarını 5 gün içerisinde projeleri mahkemeye göndermesi lazım. 5 gün sonra mahkeme tekrar toplanarak yürütmenin durdurulmasıyla ilgili karar alacak” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bakan Kurum’dan Salda Gölü Açıklaması Geldi

Bakan Kurum’dan Salda Gölü Açıklaması Geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalar yaptı. Bakan Kurum Salda Gölü’yle ilgili, “İhale sürecini başlattık. Oturumu gerçekleştirdik. Hiçbir şekilde yapılaşma yapılmasına izin vermeyeceğiz.

Ne yapacağız. Soyunma kabinleri, mescitleri, günlük ihtiyaçlarını giderecekleri dinlenme alanları dışında yapılaşma olmayacak. Günlük konaklamaya izin verilmeyecek. Doğal güzelliklerin öne çıkacağı bir proje yapacağız” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Sakarya’da hem heyelan bölgeleri hem de Salda Gölü’ne yapılacak millet bahçesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum’un konuşmasından notlar;

* Sakaryamızı daha yukarıya çekmek amacıyla tüm işlemleri yapmak üzere buraya geldik. Bize verilen emanetleri nasıl aktarabilirizin derdinde olduk. Her kararda da çevreyi ve doğayı korumak adına adımlar attık. Sayın Emine Erdoğan sayesinde sıfır atık projemizi yapıyoruz. Tüm belediyelerimizde uygulayacağız.” dedi./ Hürriyet Ekonomi Servisi

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.