23.4 C
Antalya
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Sektördeki imajımız personellerin omzunda

Sealight Hotels İnsan Kaynakları Yöneticisi Yeliz Akın Başer GM Dergi’ye konuştu. Başer “Sealight Hotels olarak turizm sektöründeki kalite görüntüsünü ve imajını personelimiz ile birlikte gerçekleştireceğimizin bilincindeyiz” diyerek tesis olarak insan kaynaklarına verdikleri öneme vurgu yaptı.

İK yöneticisi olarak otelinizi İK politikasını sizden dinleyebilir miyiz?

Şirketimiz Kuşadası bölgesinde yaklaşık 2500 yatak ve 850 çalışanı ile sektöre hizmet vermektedir. İnsan kaynakları politikamızda önceliğimiz çalışanlarımıza süreklilik arz eden istihdamı sağlamaktır. Bu süreç esnasında , mesleki bilgi ve tecrübeleri ile kişisel gelişimlerini verdiğimiz eğitimler ile sürekli geliştirerek, misafir memnuniyetini en üst seviyede tutmayı amaçlıyoruz.

2007 yılında kapılarını ilk kez Sealight Resort Hotel ile açan, 2015’te Seven Seas Sealight Elite, 2016’da Sealight Family Club’ı da bünyesine katan Sealight Hotels olarak turizm sektöründeki kalite görüntüsünü ve imajını personelimiz ile birlikte gerçekleştireceğimizin bilincindeyiz. Bu yüzden Sealight Hotels yönetim kadrosu olarak personelimiz ile diyaloğa açık, samimi bir ortam sağlayarak misafirlerimize memnun olacağı hizmeti sunmak temel prensibimizdir.

2022 sezonundan son gelişmeleri bizlerle paylaşır mısınız?

Küresel korona pandemisinin en çok etkilediği sektörlerin başında gelen sektörümüz için 2022 yılı toparlanma yılı olarak görülmekteydi fakat Rusya-Ukrayna savaşı ve ekonomik şartlar sebebiyle maliyetlerin ciddi boyutta artmasıyla sezon öncesine hayal kırıklıklarıyla başladık. Kısa süre önce sektörümüzün istihdam desteğine önemli ölçüde destek sağlayan Türkiye İş kurumu tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programı kapsamında aktif iş gücü hizmetleri yönetmeliğinde gidilen değişiklik sebebiyle sezonluk hizmet veren tesislerimiz bu destekten yararlanamaz hale gelmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Antalya İK Yöneticileri Venezia Palace Deluxe Resort'ta bir araya geldi

Hali hazırda yaşamış olduğumuz kalifiye personel istihdamı sorunu ve artan maliyetler ile mücadele ederken, ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan sektörümüzün son derece önem arz eden bir yılda desteksiz bırakılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Gelecek hedefleriniz nedir, İK projeleriniz var ise bizimle paylaşır mısınız?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kızılotlu otel yöneticileri Crystal Admiral'de buluştu

Son iki yıl içerisinde pandemi sebebiyle kaybetmiş olduğumuz personel güvenini kazanmak öncelikli hedefimiz. Bu doğrultuda sürdürebilir turizm için ciddi çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum. Ülkemizde kıyı bandı turistik bölgeler ile Anadolu bölgesi turistik bölgeler için farklı stratejiler geliştirilmeli bu bölgelerde istihdamı sağlanabilecek  insan kaynağına yatırım yapılarak yüksek sezonda göçün önüne de geçilebilecektir.

Bir kadın olarak Kadınların önetici pozisyonundaki oranın azlığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Armas Grubu gastronomi yöneticileri Aziz Turan önderliğinde bir araya geldi

Kadınların ve erkeklerin neler yapabileceklerine ilişkin toplum içinde benimsenmiş cinsiyete dayalı iş bölümü ayrımından vazgeçilmesi gerekmektedir. Özellikle turizm sektöründe son yıllarda bu ayrımda  olumlu yönde bir yol katedilmiştir, umarım tüm sektörlerde bu oran hızla artış gösterir, unutmamız gereken en önemli konu; ‘’Fikirlerin, duyguların, renklerin cinsiyeti olmadığı gibi mesleklerinde cinsiyeti yoktur.’’

Eklemek istediğiniz bir konu ya da turizm profesyonellerine iletmek istediğiniz bir mesajınız var mıdır?

Sektörümüzün başlıca sorunu olan kalifiye personel eksiğimiz için adımlar atılmalı. Son yıllarda Turizm fakültelerinin tercih edilme sayıları ciddi oranda düştü. Biz turizm profesyonelleri olarak gitmiş olduğumuz lise ve üniversitelerde, yolun başındaki genç arkadaşlara sezonluk bize destek olsunlar diye bakmamalıyız. Öncelikle sektörümüzü sevdirmeliyiz ki, bizler bu sektöre nasıl heyecan ile başladıysak onlarında aynı şekilde başlamasını sağlamamız gerekiyor. Bunu başarmanında tek yolu  arkadaşlarımıza sunmuş olduğumuz çalışma, konaklama şartlarını ve ücret politikasını ileriye taşımaktır. Onlara vermiş olduğumuz değerin karşılığını kat ve kat geri alacağımızdan hiç şüphem yok. Bu yüzden  yaşanılan personel sıkıntısında ilk çözüm yolumuz yabancı personel istihdamı olmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Antalya İK Yöneticileri Venezia Palace Deluxe Resort'ta bir araya geldi
www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
21,687TakipçilerTakip Et
111AbonelerAbone

SON HABERLER