reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

Selçuk Meral : “Müdafa-i Turizm Cemiyeti”

Son Güncelleme :

14 Mart 2020 - 19:30

Selçuk Meral : “Müdafa-i Turizm Cemiyeti”

Selçuk Meral : “Müdafa-i Turizm Cemiyeti”

GM Turizm ve Yönetim Dergisi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Meral ‘acil’ koduyla yazdı.

Dünya insanının etkileşim hızıyla sınırlar kalkmak üzere, birimizin başı ağrıdığında diğerimiz karnını tutuyor. Yeni Dünya bugün artık bir ve birliktedir. Bununla birlikte turizm hareketi düzenli olarak büyümekte. Etkileşimler ile de iyi, kötü, her şeyi birbirine iletir oldu dünya. Tabii manipüle ettiği de.

Bu noktadan baktığımızda ;

 

2001 ‘de İngiltere’de gerçekleşen salgından dolayı ülke turizm hareketlerinde %10 azalış yaşandı. 2002 ‘de Sarsdan Çin %10, Hong Kong % 9 Tayvan %25 ve Singapur %20 oranında turist kaybı yaşadı.

Kuş Gribi de 2003 yılında Çin’de ortaya çıkmış. Endonezya, Vietnam, Mısır, Çin ve Taylan’da turist sayıları azalmıştı. Endonezya’da %11, Vietnam’da % 8 , Mısır’da %17, Çin’de % 10 ve Taylan’da % 7 turist kaybı yaşanmıştı. 2009’da Amerika da ortaya çıkan Domuz Gribi nedeniyle de ABD, Meksika , Kanada, Japonya ve İspanya’da turist sayılarında azalma görüldü. Sars’ın Türk turizmine etkisine baktığımızda, salgının yayıldığı mart % 26,   nisan % 22   ve mayıs aylarında % 14 düşüş yaşandı. Ancak Yıl geneli, % 5’in üzerinde artışla kapanmıştı. Bugüne geldiğimizde ise tüm sektör paydaşlarında görülen, bu kadar tecrübeye rağmen, paniktir.

 

Panikten ölmeden ACİLEN

 

Havayolu şirketleri korunmalıdır

En acil destek çok sert ve aniden talep düşüşü yaşayan havayolu taşımacılığına verilmelidir. Ancak uçak filolarını koruyabilirsek güçlü oluruz, aksi halde bir çıkış yolumuz  kalmaz.

 

Tur operatörleri ve acenteler korunmaya alınmalıdır

 

Bu krizde havayolu şirketleriyle birlikte en çok korunması gerekenler onlar. Türk turizminin bu akıncı beyleri boğdurulursa, kriz salgından sonra da devam eder , köklenir ve sarsılması güçleşerek olan bir zemine oturur.

 

İmaj korunmaya alınmalıdır

 

Panikten sıyrılıp piyasalara acilen güvenilir mesajlar verilmeli. Türkiye’ye ve tatil bölgelerimize olan güveni artırmaya yönelik imaj çalışmaları acilen yapılmalıdır. Mayıs ayına kadar en iyi şekilde tüm kaynak pazarlarla sürekli etkileşim halinde olunmalıdır.

 

 

Personel ve Profesyoneller korunmaya alınmalıdır

 

Hali hazırda insan kaynakları alanında karşılaşılan zorlukları aşamamış iken, ilk refleks de bir personel kıyımına gitmek ve profesyonellerden vazgeçmek çok zarar verir. Bu adım atılır ise  kayıplarımızın telafisi sektöre çok çok daha fazla maliyet getirir ki maddi zararla birlikte  zaman kaybı minimum 2 sezondur.

 

 

Yatırımcı korunmaya alınmalıdır

 

Tüm turizm sektörünün gelişimini, büyümesini ve sağlıklı işlemesini sağlayan elini taşın altından hiç çekmemiş olan, otel, operatör , acente, taşeron , hizmet üretici birimlerilerin yatırımcılarına moral, motivasyon ve destek verilmeli. Sadece Otel Yatırımcısına değil tüm turizm paydaşları gözetilmeli ve korunmalı. Son senelerde çok yük kaldırmış olan paydaşların her zamanki yardımlaşmaya devam etmesi gerektiği gibi, mutlaka Devlet baba  kendilerine sahip çıkarak ticari yaşamlarına sağlıklı devam edebilmeleri için maddi destek vermeli.

170 milyar TL tutarında KGF destek kararının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçtiği de otoriteler tarafından dile getirilmekte. Bu tutarın artırılması ve önceliklerin belirlenmesi de elzemdir.

 

 

Nasıl

 

– Hava yolu şirketlerine destekler en üst düzeyde ve en acilde sağlanmalı

 

– Likidite sorununa karşı olabilecek en uygun şartlarda hatta faizsiz kredi sağlanmalı.

 

– Performansa dayalı, en küçükten en büyük firmaya yönelik hibe kredi ve teşvik paketleri açılmalı.

 

–  Personel için istihdam teşvik paketi açılmalı, salgın süresince ve sonrasında, bu 3, 6 ve 9 aylık 3 farklı kademede ele alınabilinir.

 

  • Vergi istisnaları getirilmeli

ihtiyaç içindeki bütün sektör ve işletmelere vergi, SGK prim ödemelerinde desteklerin de sağlanması gereklidir. Turizmin ve turizme bağlı hizmet, ticaret ve sanayi sektörlerinin desteklenmesi Turizm bölgeleri için hayati önem taşımaktadır

 

  • Seyahat iptaline operatör, acente, otel, tüketici perspektifinde ayrı ayrı kendilerini koruyabilmeleri için sigorta şartları geliştirilerek koruma kalkanları oluşturulmalı

 

  • Kriz sonrası toparlanmanın hızlanması için marka teşvik programı oluşturulmalı

 

 

 

Ayrıca belirtmek isterim ki önümüzdeki kısa sürede alınacak önlemlerle yaz sezonunun kazanılması yerinde bir stratejidir. Kuşkusuz bu mücadele topyekün bir mücadeleyi ,işbirliğini ve dayanışmayı şart koşmakta. Altta kalanın canı çıksın kolaycılığı ve hafifliği, kimsenin kalmamasına sebep verir ki Allah muhafaza. Bu Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik savaşın da kaybedilmesine sebebiyet verir.

Önlemlerimizle hem içeriye hem dışarıya güven yaratmalıyız. Bunun da ilk şartı iç cepheyi sağlamlaştırmak olacaktır. Değerlerimize sahip çıkar ve korursak  Mayıs ayından itibaren yoğun bir talep ile karşılaşabileceğimize ve bu savaşı bir kez daha kazanabileceğimize inanıyorum.

 

Bu Kriz De Bir Fırsattır

 

2019 da  Almanların yaklaşık 11 Milyonu İspanya’ya, 5 Milyonu aşkını  Fransa’ya, 8’e  yakını İtalya’ya, 7’si Avusturya’ya, 3’ü  Yunanistan’a, 2 ‘si Kuzey Afrika’ya, neredeyse 5’i Hollanda’ya, 4’ü İskandinav ülkelerine ve 4.5 Milyonu ise Türkiy’ye tatile gitti. 85 Milyonunun üzerinde Alman vatandaşı ise kendi ülkesinde kaldı Normal şartlarda Almanların yüzde 24’ü Uzakdoğu’ya tatile çıkmakta. Bu sayıların 2020 de ilk tercihi Türkiye olabilir. Düşünürseniz asla Turkiye diyenler için bile Türkiye ilk alternatif olabilir. Tabii ev ödevimizi doğru yaparsak. Krizin hafiflemesiyle  ki bu çok yakındır, turizm ürünlerinin, bileşenlerinin, ürün ve  hizmet sağlayıcılarının promosyon, pazarlama ve ürün geliştirmesi için bütçelerinin artırması gerektiğini sanırım söylemeye gerek yok.Çünkü maç tekrar başlayacak, antremansız kalan ve maç eksikliği tuzağına düşen fark yer.

 

Demedi demeyin.

 

Hatta bir adım ileriye gidelim Müdafa-I Turizm Cemiyeti’ni hayata geçirelim…

 

Hatt-ı müdafaa yoktursath-ı müdafaa vardır..

GM Turizm ve Yönetim Dergisi, bu uğurda atılan tüm adımları ve örnekleri sektör ile ve Türkiye ile paylaşmaya hazır

 

#MüdafaiTurizmCemiyeti

#MüdafaiSaglik

#MüdafaiPersonel

#MüdafaiTurOperatörü

#MüdafaiUçak

#Müdafaiİstikrar

#MüdafaiEkonomi

#MüdafaiTürkiye

#MüdafaiAntalya

#MüdafaiSektör

#Müdafaiİşbirliği

#MudafaiTurizm

 

 

 

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

 

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.