Son 10 Yılda Avrupa’da Otel Odası Arzı Artışında Liderlik Kime Ait ?

Güncel 28 Ekim, 15:07'de eklendi

Son 10 Yılda Avrupa’da Otel Odası Arzı Artışında Liderlik Kime Ait ?

Turistik tesis arzı ve turistik talep açısından dünya lideri olan Avrupa bölgesinde, Türkiye dahil olmak üzere; toplam otel odası arzı, son 10 yılda 500 binden fazla arttı. Bu dönemde otel odası sayısında en ciddi artışlar; Almanya, İspanya, Türkiye, Polonya, Portekiz, Yunanistan ve Çekya gibi ülkelerde toplanırken, oda sayısı lider. İtalya’da hafif bir düşüş oldu.

otel odası

Turizmdatabank.com tarafından yapılan Avrupa Konaklama Sektörü 2010-2019 ve Grup Oteller 2020 Araştırmaları sonuçlarına göre; Türkiye dahil olmak üzere; toplam otel odası arzı, son 10 yılda 500 binden fazla arttı.

Türkiye dahil; AB üyesi ülkelerdeki otel odası sayısı, bu 10 yıllık dönemde; 6,1 milyondan 6,6 milyon adede tırmandı.

 

Bu dönemde; otel vb tesislerdeki oda sayısında en ciddi artışlar; Almanya, İspanya, Türkiye, Polonya, Portekiz, Yunanistan ve Çekya gibi ülkelerde toplanırken, oda sayısı lider. İtalya’da hafif bir düşüş görüldü.

Ülke Ülke Otel Oda Sayısı

Avrupa genelinde en fazla otel odasına 1 milyonu aşan İtalya sahip bulunuyor. Bu ülkeyi, 1 milyona yaklaşan, Almanya ve İspanya izliyor. 800 bine yakın otel odasıyla Türkiye öne çıkarken; Fransa ve Yunanistan 300-400 bin daha az otel odasıyla ülkemizi uzaktan izliyor. Diğer yandan, Avusturya, Polonya ve Portekiz de 300 binin altında oda sayısına sahip olan ülkeler olarak çok gerilerde.

 

Otel odası arzı artışında liderlik koltuğunda kim var ?

Eurostat, Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine de dayanan araştırmanın 2010-2019 dönemi sonuçlarına göre, 560 bine yaklaşan otel odası arz artışının % 31,5’i Türkiye’den kaynaklandı. Ülkemiz bu sonuçla açık ara öne çıkarken onu; % 10 dolayındaki payları ile; Almanya, Polonya, İspanya izledi.

Avrupa’da otel odası artışında alınan paylar, %

Otel odası arzında Avrupa liderleri kim?
(Otel odası sayısı-Bin)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.