reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

Son Dakika: Bungalov Ve Çadır Kamplarına İzin Çıktı!

Son Güncelleme :

12 Aralık 2019 - 9:58

Son Dakika: Bungalov Ve Çadır Kamplarına İzin Çıktı!

Son Dakika: Bungalov Ve Çadır Kamplarına İzin Çıktı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, doğal sit alanlarını koruma ve kullanma koşullarını yeniden düzenledi.

Doğa harikası Kelebekler Vadisi, Akdamar Adası, Erzurum Narman Peribacaları gibi sit alanlarında çivi çakmak bile yasaktı. Fakat artık bungalovlar ve çadır kampları yapılabilecek.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre bakanlık, 5 Ocak 2017 tarihli Doğal Sit Alanları Koruma ve Kullanım Koşullarına ilişkin İlke Kararı’nı, 16 Ekim 2019 tarihli yeni ilke kararıyla kaldırdı. Önceki kararda sadece doğal sit alanları düzenleniyordu. Yeni düzenlemeyle, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında olan alanların kullanımı da belirlendi. Bu alanlar üç bölümden oluştu; ‘kesin korunacak hassas alan, nitelikli doğal koruma alanı ile sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı’.

Kesin Korunacak Hassas Alanlar: ‘Gerekirse insanların bölgeye girişlerinin engellendiği, yapı yasağı getirilen mutlak korunması gereken alanlardı’. Yeni kararda her iki ifade de bulunmadı. Sürdürülebilir koruma alanlarında (İstanbul, İzmir, Antalya gibi) kentsel dönüşüm yapılacağı ancak yoğunluğun koruma amaçlı imar planlarında belirleneceği hükmü getirildi. Koruma sınıf ve sınırlarının ‘ardışık 4 mevsim yapılan Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projeleri raporuyla belirlendiği’ ibaresi de çıkarıldı.

Nitelikli doğal koruma alanları tanımında büyük bir değişiklik yapılmadı. Fakat bu alanlarda turistik amaçlı konaklamalara sınırlamalar geldi.

Üç Koşul Yerine Getirilirse…

Uzmanlar, sit alanlarındaki yapılaşmanın kurala bağlandığını belirtti. Sümela Altındere Vadisi, Kaş Saklıkent Kanyonu, Akdamar Adası, Artvin Cehennem Vadisi, Kelebekler Vadisi, Muğla Milas, Gökova, Marmaris ile Erzurum Narman Peribacaları, Konya Alaaddin Tepesi, Trabzon Sera Gölü, İzmir Dikili Güvercin, İkizkardeşler, Kara ve Mardariç Adaları, Trabzon Kadıralak Yaylası, Çeşme Dalyan gibi yerlerin nitelikli doğal koruma alanı ilan edilen bölümlerinde üç koşulun yerine getirilmesi durumunda bungalov ile çadır kampı kurulabileceği aktarıldı.

Zorunlu Hallerde Delme ve Patlatma Yapılabilecek

Bakanlığın ilke kararında, Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları’nda neler yapılabileceği de yeniden düzenlendi. Eski kararda buralarda sanayi tesisi yapımı ile kum, çakıl, taş, maden ocağı açılabiliyordu. Yeni kararda bunlara sınırlama geldi.

Süresi, koşulları, kapsamı, Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonları tarafından belirlenmek şartıyla bu bölgelerde şu faaliyetler yapılabilecek:

Teknik rapor ile belirlenmiş zorunlu durumlarda delme ve patlatma yöntemleri kullanılabilecek. Habitat bölünmesi ile flora, fauna kaybı en aza indirilecek. Ekolojik koridor oluşturacak tedbirler alınacak. Ekolojik etki değerlendirme raporuyla, ilgili yönetmeliklere uyulması koşuluyla madencilik faaliyetleri gerçekleştirilecek.

 

 

 

 

 

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.