Son Dakika… Otellere Yeni Vergi Geliyor

Güncel 24 Ekim, 12:48'de eklendi

Son Dakika… Otellere Yeni Vergi Geliyor

TBMM’ye sunulacak vergi düzenlemesinin ayrıntıları belli oldu. Turizmcileri çok yakından ilgilendiren düzenlemede konaklama tesisleri de yeni vergiye tabi olacak.

vergi

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın kurulması sonrası sektöre getirilen ‘Ajans Payı’ vergisine, bir vergi daha ilave ediliyor. ‘Dijital Hizmet Vergisi’ ve ‘Değerli Konut Vergisi’ adı altında getirilecek vergilerle konaklama tesisleri yeni vergiye tabi olacak.

Konaklama vergisi geliyor

Getirilecek yeni vergiyle otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesislerinde verilen hizmetlerine Konaklama Vergisi getiriliyor. Konaklama Vergisinin mükellefi konaklama hizmetlerini sunanlar olacak. Diplomatik mensupların meskenleri, konsoloslar, kamuya ait misafirhaneler, öğrenci yurtları ve kamplarında verilen hizmetler ile uluslararası kuruluşların mensuplarına verilen hizmetler vergi istisnası kapsamında olacak. Hiçbir geliri olmayan veya sadece emekli maaşı olanların tek meskenleri de uygulamadan muaf olacak.

Konaklama Vergisi Yüzde 2 Olacak, Misafirden Alınacak

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş vergiyle ilgili olarak, ‘’Konaklama vergisinin oranı yüzde 2. Bu vergi konaklayan kişilerden alınacak. 2020’de yüzde 1 olarak uygulanacak, daha sonraki yıllarda oran yüzde 2 olacak. 2020 yılının Nisan ayında bu vergi yürürlüğe girecek’’ dedi.

‘Değerli konut’ vergisi

Değerli Konut Vergisi, taslakta yer alan yeni vergi kalemlerinden biri. Değeri yüksek meskenlerden yeni bir vergi alınması için getiriliyor. Uygulama 2020 yılının Şubat ayında verilecek beyanlarla başlayacak ve şubat ile ağustos aylarında iki eşit taksitle ödenecek.

Gm Dergi’nin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.