Süre Doldu! Bakan Kurum Kaçak Yapı Denetimi İçin Bodrum’a Gidiyor

Güncel 25 Eylül, 10:15'de eklendi

Süre Doldu! Bakan Kurum Kaçak Yapı Denetimi İçin Bodrum’a Gidiyor

1 ay önce Bodrum’da kaçak yapılarla mücadele süreci başlatılmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hafta sonu bu süreyi dolduran projeleri denetlemek için Bodrum’a gidiyor.

Bodrum kaçak yapı

Yaklaşık 1 ay önce Bakan Kurum öncülüğünde Bodrum’da kaçak yapılarla mücadele süreci başlatılmıştı. İmara aykırı inşaat tespit edilen projeler mühürlenmişti. Projelere belediyeler aracılığıyla tebligatlar gönderilmişti. İmara aykırı bölümlerin yıkımı için 1 ay süre tanınmıştı. Sürenin dolmasından sonra Bakan Murat Kurum ikinci kez denetimde bulunacak. Bakan Kurum, firmaların projelerindeki kaçakları yıkıp yıkmadığını yerinde inceleyerek tespitte bulunacak. Yapılan incelemeler sonrasında uyarılara uymayan firmaların yıkımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılacak.

6 Projede Yıkım Başladı

Hürriyet’te yer alan Gülistan ALAGÖZ’ün haberine göre, Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgi doğrultusunda Bodrum’da 100 kişilik ekip tarafından çalışmalar yürütüldü. Sonrasında Yalıkavak, Gündoğan, Gölköy, Gümbet, Yalıçiftlik, Göltürkbükü’nde 2 bin 80 konut ve 6 otel projesi incelemeye alındı. Denetimler sonucunda karada 75, denizsel alanda ise 24 adet kıyı yapısına yönelik tutanak işlemleri yapıldı. İlgililerce aykırılıkların gerek proje revizyonu gerekse yıkım yapılarak giderilmesi için mühürlenen projelerden 6’sında işlemler başladı.

İmara aykırı bölümleri firmaların bir kısmı kendileri yıktı. Bir kısmı da bakanlık desteğiyle yıkım işlemlerini yapıyor. Hafta sonu gerekli işlemleri yapmayan ve 1 aylık süreyi dolduran projeler de yıkımlara başlanacak.

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.