TERÖRLE YENİ BASKI OLUŞTURMAK İSTİYORLAR

Güncel, Sektörel Haberler, slide 29 Temmuz, 10:35'de eklendi

MEHMET-İŞLER

Bu yılın turizm açısından hassas geçtiğini ve tur operatörlerinin böyle ortamları çok iyi kullandıklarını belirten ETİK Başkanı Mehmet İşler, “Tam da 2016 kontratlarının yapıldığı şu dönemde IŞİD’in Suruç’taki terör eylemini de kullanarak yeni bir baskı oluşturmak istiyorlar” dedi.

Turizm sektörünün bu sezon Rusya ve Yunanistan’daki krizler, havaların geç ısınması, sınav maratonu ve ramazan nedeniyle kötü bir başlangıç yaptığını, son olarak IŞİD’in Suruç’taki terör saldırısının ise yeni bir sorun olduğunu ifade eden Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamaları Birliği Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Almanya başta olmak üzere yabancı tur operatörlerinin böyle olayları fiyat kırmaya yönelik baskı unsuru olarak kullandığın dikkat çekerek, turistik işletme sahiplerine fiyatlarını düşürmemeleri uyarısında bulundu.

İşler, bu yılın turizm açısından çok hassas geçtiğini, Türkiye’ye bu yıl Rusya’dan daha az turist gelmesini Avrupalı tur operatörlerinin kullandığını belirterek, “Avrupalı tur operatörleri, ‘Rus turistler gelmiyor, Yunanistan kriz nedeniyle fiyat kırıyor, iç pazarınız da kötü gidiyor, IŞİD terörü de risk oluşturuyor’ diyerek bizden fiyat kırmamazı istiyor. Özellikle Almanya’da tur operatörleri böyle ortamları çok iyi kullanıyor. Resmi açıklamalar kanalıyla kullanıyor, medyada haberlerin çıkmasını sağlayarak kullanıyor ve ardından bize hemen fiyat kırın diye geliyor. Tam da 2016 kontratlarının yapıldığı şu dönemde IŞİD’in Suruç’taki terör eylemini de kullanarak yeni bir baskı oluşturmak istiyorlar” diye konuştu.

TEŞVİK KANUNU YENİDEN ELE ALINMALI

Mehmet İşler, turizm işletmelerinin bu sezon gibi hassas dönemlerde yurtdışı pazarlardaki tanıtım çalışmalarına ağırlık vermesi için finansman gücüne kavuşması gerektiğini, bunun da konaklama sektörünü koruyacak bir yasa ile sağlanmasını istediklerini vurgulayarak, şu talepleri iletti:

“Öncelikli olarak 2634 Turizm Teşvik Kanunu’nun yeniden ele alınması gerekiyor. Konaklama sektörünün de tıpkı TÜRSAB’a sağlandığı gibi, aidatlardan gelirlerini sağlayarak, bu finansman gücü ile bu tür hassas dönemlerde kendi tanıtımını daha hızlı yapabilmesinin önü açılmalı. Bütün oteller TÜROFED’e bağlı. TÜRSAB’a kanunla desteklenirken, 80 milyar dolar değerinde stok hacmi olan ve yüzde 100 yerli olan TÜROFED gibi baş aktör için kanun çıkmıyor. Sektör olarak biz yasanın çıkmasını istiyoruz. Bizim önümüzdeki 20 yılı yönetecek bir yasa ile konaklama sektörüne yön vermemiz gerekiyor. Bu değişimi yapmazsak şu anda turizmde dünya 6’ncılığından 10’uncu sıraların bile gerilerine gideriz.” (Sedat Alp/Dünya)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.